ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց բռնության հրապարկային կոչը և քարոզը քրեականացնող օրինագիծը
Ազգային ժողովն այսօր առաջին ընթերցմամբ ընդունեց կառավարության կողմից ներկայացված օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է ատելության խոսքի՝ բռնության հրապարակային կոչի, բռնությունը հրապարակայնորեն արդարացնելու և քարոզելու համար սահմանել քրեական պատասխանատվություն:
Փաթեթին կողմ քվեարկեց 91, ձեռնպահ՝ 21 պատգամավոր։
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Աբովյանն իր ելույթում նշեց, որ իրենք ձեռնպահ են քվեարկելու, իսկ ահա, երկրորդ ընթերցմամբ կներկայացնեն առաջարկներ:
«Լուսավոր Հայաստան»խմբակցության պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանն էլ հայտարարեց, որ իրենք կողմ կքվեարկեն, սակայն երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման համար կներկայացնեն իրենց առաջարկությունները:
Նշենք, որ հանրային վտանգավորության տեսանկյունից բռնության հրապարակային կոչերի արարքը համարվելու է ոչ մեծ ծանրության հանցագործություն, որի համար պատասխանատվություն է նախատեսվելու կալանք՝ առավելագույնը 2 ամիս ժամկետով, տուգանք՝ նվազագույն աշխատավարձի 50-150-պատիկի չափով և ազատազրկում՝ առավելագույնը 1 տարի ժամկետով:

Парламент Армении принял в первом чтении законопроект о криминализации пропаганды и публичных призывов к насилию
06/03/2020 13:11
Парламент Армении принял сегодня в первом чтении представленный правительством законодательный пакет, согласно которому предлагается установить уголовную ответственность за пропаганду ненависти и публичные призывы к насилию.
За представленный пакет проголосовали 91 депутатов, 21 – воздержались.
Депутат парламента от фракции «Процветающая Армения» Арман Абовян отметил в своем выступлении, что они воздержатся от голосования, а во время обсуждения во втором чтении представят свои предложения.
Депутат фракции «Светлая Армения» Тарон Симонян заявил, что ионии проголосуют за представленный законопроект, однако во время обсуждения во втором чтении представят свои предложения.
Отметим, что публичные призывы к насилию с точки зрения степени общественной опасности деяния, будут считаться преступлением небольшой тяжести, для которых предусматривается наказание в виде ареста на срок 2 месяца или штраф от 50- кратного до 150-кратного размера минимальной зарплаты и максимальный срок лишения свободы 1 год.