Հակամարտության հանգուցալուծումից հետո Սիրիան ամբողջապես ինքնիշխան չի լինի․ Արաքս Փաշայան
«Ամեն ինչ կախված է սիրիական հակամարտության հանգուցալուծումից, բայց դա չի նշանակում, որ Սիրիան ամբողջապես լինելու է ինքնիշխան», - այս մասին «Առաջին հայացքից» հաղորդման ընթացքում վերլուծելով սիրիական ճգնաժամի հաղթահարման հեռանկարներն՝ ասել է արաբագետ Արաքս Փաշայանը։
«Ես կարծում եմ, որ այստեղ կպահպնավի ռուսական, թուրքական, իրանական, ամերիկյան ներկայությունը, բայց, այնուամենայնիվ, Սիրիան կկարողանա շունչ քաշել և գլուխ հանել այդ իրադարձություններից, բայց ռազմաքաղաքական ներկայությունը միջազգային այն ուժերի կողմից, որոնք այժմ ներգրավված են սիրիական հակամարտության մեջ, կարծում եմ՝ դա երկարաժամկետ է լինելու, որովհետև նրանք ունեն քաղաքական մի շարք շահեր, հետաքրքրություններ, որոնց հարթակը Սիրիայում է։ Եվ բոլորի ուժերի արտաքին քաղաքական ձգտումները, որոնք կապված են, այսպես ասած, կայսերապաշտական ցանկությունների հետ, պահպանվելու են նաև հետագայում», - ասել է Փաշայանը։
Արաբագետն ավելացրել է, որ այժմ ամենակարևոր խնդիրը հումանիտար ճգնաժամը և ծայրահեղականության ու ռազմական ապստամբությունների օջախները վերացնելն է։

После разрешения конфликта Сирия не будет полноценно суверенной – Аракс Пашаян
«Все зависит от разрешения сирийского конфликта, однако это не означает, что Сирия будет полноценно суверенной», - заявила в интервью программе «На первый взгляд» Aysor.am арабовед Аракс Пашаян, анализируя перспективы преодоления сирийского кризиса.
«Я считаю, что там сохранится российское, турецкое, иранское, американское присутствие, Но Сирия, тем не менее, сумеет передохнуть и разобраться в этих событиях. Однако, на мой взгляд, военно-политическое присутствие тех международных сил, которые сейчас вовлечены в сирийский конфликт, будет долгосрочным, поскольку у них есть ряд политических интересов, выгод в Сирии. И внешнеполитические стремления всех тех сил, которые связаны с так называемыми имперскими амбициями, сохранятся в и будущем», - сказала она.
Аракс Пашаян также отметила, что сейчас самой важной проблемой является гуманитарный кризис и ликвидация очагов вооруженных восстаний.