Միհրան Հակոբյանը կանչվել է հարցաքննության ԱԺ-ում իր նախկին աշխատասենյակի համակարգչի կորելու գործով
Հասարակական-քաղաքական գործիչ Միհրան Հակոբյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրառում է կատարել՝ անդրադառնալով որպես վկա Արաբկիրի քննչական բաժին հարցաքննության հրավիրվելուն:
«Պարզվեց` գործը կապված է Ազգային ժողովում գույք կորելու հետ, որն ինձ առնչվում է այնքանով, որքանով որ ԱԺ-ում իմ նախկին աշխատասենյակի համակարգիչը չկա: Որոնողական աշխատանքների արդյունքում` որոշվել է, որ ես պետք է հարցաքննվեմ և պատասխանեմ հարցին` արդյո՞ք տեղյակ եմ, թե որտե՞ղ է իմ նախկին աշխատասենյակի համակարգիչը:
Ուշագրավն այն է, որ ԱԺ-ում աշխատասենյակը հանձնել եմ 2018 թ.-ի դեկտեմբերին` համապատասխան փաստաթղթերով: Այսինքն` ԱԺ աշխատակցի ներկայությամբ ակտ է կազմվել, որով ԱԺ շենքից դուրս են բերվել իմ անձնական իրերը: Եվ, քանի որ ԱԺ աշխատասենյակում բացի համակարգչից ամեն ինչն էր իմ անձնականը, ըստ էության, ակտը վերաբերվում է հենց համակարգչին:
2017 թ.-ի մայիսին ԱԺ պատգամավոր ընտրվելուց հետո մեկ ամիս անց ձեռք եմ բերել MacBook Air համակարգիչ (մինչև հիմա օգտագործում եմ), որովհետև ԱԺ-ն ինձ համակարգիչ կարողացավ տրամադրել միայն 2017-ի հոկտեմբեր ամսին: Խոսքը հենց կորած համակարգչի մասին է, որը, ի դեպ, ոչ միայն նոր չէր, այլև` դարն ապրած համակարգիչ էր, և ԱԺ-ում էր հայտնվել հնության պատճառով պետական մեկ այլ հաստատության հաշվեկշռից դուրս գրելու հետևանքով: Ժամանակներ էին այդպիսին. առաջնահերթությունը տրվում էր ընդդիմության աշխատասենյակների կահավորմանն ու համակարգիչներով ապահովելուն: Ներկայիս բարձրաստիճան պաշտոնյաներին, որ 2017-ին պատգամավորներ էին դարձել, հարցրեք. իրենք պատգամավոր դառնալուց հետո աշխատասենյակներում պետական գույքի և համակարգչի խնդիր երբևէ ունեցե՞լ են, թե՞ ոչ:
Հիմա պարզվում է` ԱԺ միջանցքների տեսախցիկների նկարածը չի պահպանվել, և ԱԺ-ում չեն կարողանում գտնել համակարգիչը, որը աշխատասենյակի հետ միասին հանձնել եմ ԱԺ աշխատակազմին: Բնական հարց է չէ՞ առաջանում. ինչպե՞ս կարող էր 2019 թ-ի ընթացքում համակարգիչը` մոնիտորով ու քեյսով, ԱԺ շենքի տարածքից անէանալ, երբ շենքը ԱԱԾ կողմից հատուկ պահպանվող պետական օբյեկտ է, ԱԱԾ-ն էլ վարչապետին ենթական կառույց է: Ինչևէ, Արաբկիրի քննչական բաժնում այսօր հարց են տվել` համակարգիչը չկա, կարո՞ղ է տեղյակ լինեք` որտե՞ղ է այդ համակարգիչը: Պատասխանել եմ, որ համակարգիչը փաստաթղթավորված հանձնել եմ, իսկ հիմա պատկերացում չունեմ, թե որտեղ կարող է լինել այդ համակարգիչը:
Ուղղակի ցավալի է, որ պողոսների վարչապետը բան ու գործը թողած նման քրեական գործեր է հրահրում, քննիչներին նման կերպ ծանրաբեռնում ու անհարմար դրության մեջ դնում, ինձ էլ աշխատանքից կտրում ու ստիպում քննչականում նման անհեթեթ հարցերի պատասխանել: Միրզոյան Արարարտի բառերով ասած` է՞ս չեք, արա...», - գրել է նա:

Мигран Акорпян вызван на допрос в связи с пропажей компьютера из его бывшего кабинета
Общественно-политический деятель Мигран Акопян сообщил на своей странице в Faceook о причинах вызова на допрос в Следственный комитет.
«Выяснилось, что дело связно с пропажей имущества в Национальном Собрании, которое касается меня постольку, поскольку из моего бывшего кабинета в парламенте пропал компьютер. В результате поисковых работ решено, что я должен быть допрошен и ответить на вопрос, в курсе ли, где находиться компьютер моего бывшего кабинета.
Примечательно то, что я сдал кабинет в парламенте в декабре 2018 года по соответствующим документам. То есть, в присутствии сотрудника Национального Собрания был составлен акт, по которому из парламента были вынесены мои личные вещи. И поскольку в кабинете все, кроме компьютера, было моим личным, по сути, акт касался именно компьютера.
В мае 2017 года, через месяц после избрания депутатом, я приобрел компьютер MacBook Air (до сих пор использую), поскольку парламент смог предоставить мне компьютер только в октябре 2017 года. Речь идет именно о пропавшем компьютере, который, кстати, был не только старым, но и отжившим свой век, и оказался в парламенте, поскольку был списан с баланса другого государственного учреждения из-за изношенности.
Времена были такими, приоритеты отдавались обеспечению офисными принадлежностями и компьютерами кабинетов оппозиции. Спросите нынешних высокопоставленных чиновников, избранных депутатами в 2017 году, имели ли они тогда в своих кабинетах какие-либо проблемы с государственным инвентарем и компьютером или нет.
Сейчас выясняется, что запись с камер наблюдения в коридорах парламента не сохранилась, и в Национальном Собрании не могут найти компьютер, который я передал аппарату парламента вместе с кабинетом. Возникает естественный вопрос, как в течение 2019 года компьютер с монитором и кейсом мог исчезнуть с территории парламента, когда здание является особо охраняемым СНБ государственным объектом, а СНБ – подчиненная премьер-министру структура. Как бы то ни было, в следственном отделе Арабкира мне сегодня задали вопрос, компьютера нет, может, знаете, где компьютер? Я ответил, что я сдал компьютер с соответствующей документацией и сейчас не имею никакого представления, где он может находиться.
Просто  прискорбно, что премьер-министр погосов, оставив важные дела, провоцирует подобные уголовные дела, перегружает и ставит в неловкое положение следователей, а меня отрывает от работы и вынуждает отвечать в Следственном комитете на подобные нелепые вопросы. Говоря словами Арарата Мирзояна, разве не в этом вся ваша сущность?!» - написал Мигран Акопян.