Սիրիական հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում․ Արաքս Փաշայան
«Սիրիական հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում, այսինքն՝ հակամարտությունը պետք է կարգավորվի քաղաքական ճանապարհով», - «Առաջին հայացքից» հաղորդման ժամանակ ասել է արաբագետ Արաքս Փաշայանը։
«Քանի դեռ Սիրիայի որևէ հատվածում կան ռազմական ուժեր, կա զինված ապստամբություն Սիրիայի կառավարական ուժերի դեմ, հակամարտության հանգուցալուծման մասին խոսք լինել չի կարող։ Մյուս կողմից՝ հակամարտությունը շատ բարդ կառավարվող է, որովհետև դրա մասին շատ խոսվում է, ներգրավված ուժերը շատ են, և շահառուները շատ են։ Օրինակ՝ նույն Աստանայի ձևաչափը, որը ստեղծվել է, փաստորեն, կարգավորելու սիրիական հակամարտությունը, միայն Իրանի, Ռուսաստանի, Սիրիայի շահերն են, որ համընկնում են, և նրանց տեսլական է, որ միասնական է, մյուս անդամը՝ Թուրքիան, լրիվ հակոտնյա պատկերացում ունի հակամարտության կարգավորման համար և նույնիսկ ապստամբներին Թուրքիան բնորոշում է որպես չափավոր ընդդիմադիրներ։ Ռուսաստանը, Իրանը, Դամասկոսը նրանց համարում են ահաբեկիչներ։ Ե
Նաև պետք է նշել, որ միջազգային հանրության համար ու ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերով նույն Դաիշը, նույն Ջաբհա ան Նուսրան համարվում են ահաբեկչական ուժեր։ Այսինքն՝ բազմաթիվ հարցերում կա տարաձայնություն, և բավական է միայն ասել, որ այս ապառազմականացման գործընթացն իրականում դեէսկալացիա է Թուրքիայի և մյուս կողմից՝ Ռուսաստանի, Իրանի և Դամասկոսի միջև։ Նման պայմաններում պատկերացրեք, թե ինչքան բարդ է խնդրի կարգավարումը», - ասել է Փաշայանը։
Արաբագետը նշել է, որ Սիրիայում կա նաև ներքին խնդիր, և պատահական չէ, որ երբ Սիրիայում սկսվեցին Արաբական գարնան գործընթացներն, Իդլիբն առաջինը ներքաշվեց այդ հակակառավարական հուզումների մեջ, որովհետև այս նահանգն ընդհանրապես համարվում է սունիական պահպանողական և ծայրահեղական տրամադրությունների հարթակներից մեկը Սիրիայում։

У сирийского конфликта нет военного пути решения – Аракс Пашаян
«У сирийского конфликта нет военного пути решения, то есть конфликт должен быть урегулирован только политическим путем», - заявила в интервью программе «На первый взгляд» Aysor.am арабовед Аракс Пашаян.
«Пока в какой-то части Сирии остаются военные силы, есть вооруженные группировки против правительственных сил Сирии, о разрешении конфликта речи быть не может. С другой стороны, этот конфликт сложно управляем, поскольку об этом много говорится, много вовлеченных сил и много бенефициаров. Например, в том же формате Астаны, который был создан фактически для урегулирования сирийского конфликта, совпадают только интересы Ирана, России и Сирии и только их видение едино. С другой стороны, у другого члена – Турции – диаметрально противоположное представление об урегулировании конфликта и Турция даже характеризует эти вооруженные группировки как умеренно оппозиционные, а Россия, Иран и Дамаск считают их террористами.
Следует также отметить, что для международного сообщества и в резолюциях Совета Безопасности ООН тот же ДАИШ, "Джебхат ан-Нусра", "Аль-Каида" считаются террористическими группировками. То есть, в многочисленных вопросах есть разногласия и достаточно лишь сказать, что этот процесс демилитаризации в действительности является деэскалацией между Турции и с другой стороны – Россией, Ираном и Дамаском. Представьте, насколько сложно в подобных условиях урегулирование конфликта», - сказала Аракс Пашаян.
Она отметила, что в Сирии есть внутренняя проблема и неслучайно, что когда в Сирии начались процессы арабской весны, первым в эти антиправительственные волнения вовлекся Идлиб, поскольку этот город считается в Сирии одной из площадок умеренных и радикальных суннитских настроений.