Իտալիայից այսօր 2 ինքնաթիռ կժամանի Հայաստան. օդանավակայանում ձեռնարկվում են հատուկ միջոցառումներ
Իտալիայի իշխանությունների կողմից ամբողջ երկրի տարածքում կարանտին հայտարարելուց հետո Միլանից ժամանող առաջին ինքնաթիռը մարտի 10-ին, ժամը 13:10-ին վայրէջք կկատարի Երևանում: Դեպի Երևան ևս մեկ չվերթ նախատեսված է Հռոմից. ինքնաթիռի ժամանումը սպասվում է Երևանի ժամանակով ժամը 21:15-ին:  «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ տեղեկատվությունը  հրապարակված է «Զվարթնոց» օդանավակայանի պաշտոնական կայքում:
ՀՀ առողջապահական եւ աշխատանքի տեսչական մարմնից «Արմենպրես»-ին փոխանցեցին, որ անվտանգության հատուկ միջոցառումներ են ձեռնարկում «Զվարթնոց» օդանավակայանում։  Ժամանող ուղեւորների շփումն օդանավակայանում այլ ուղեւորների հետ հնարավորինս բացառվելու է։ Միլանից ու Հռոմից ժամանած բոլոր ուղեւորները զննում են անցնելու: Իրականացվող աշխատանքների վերաբերյալ մանրամասները կներկայացվեն ավելի ուշ:
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը ՀՀ քաղաքացիներին կոչ է անում խստագույնս ձեռնպահ մնալ Իտալիա այցելություններից, իսկ Իտալիայում գտնվող քաղաքացիներին՝ անհապաղ ընդհատել ուղևորությունը և վերադառնալ Հայաստան: «Հաշվի առնելով նոր տիպի կորոնավիրուսի (COVID-19) վարակի տարածման կանխարգելման ուղղությամբ Իտալիայի իշխանությունների կողմից հայտարարված միջոցառումները՝ ՀՀ քաղաքացիներին կոչ ենք անում խստագույնս ձեռնպահ մնալ Իտալիա այցելությունից, իսկ ներկայումս Իտալիայում գտնվող ՀՀ քաղաքացիներին՝ անհապաղ ընդհատել ուղևորությունը և վերադառնալ ՀՀ։ ՀՀ քաղաքացիներին հորդորում ենք մշտական կապ պահպանել Իտալիայում ՀՀ դեսպանության հետ»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Իտալիայի Նախարարների խորհրդի նախագահ Ջուզեպե Կոնտեն ստորագրել Է դեկրետ, որի համաձայն սահմանափակվում Է բնակչության տեղաշարժումը երկրի ամբողջ տարածքում կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարելու նպատակով: Դադարեցվում են մարզական բոլոր մրցումները, ներառյալ ֆուտբոլի ազգային առաջնությունը: Բացի դրանից, արգելվում են ցանկացած խմբային հանդիպումներ: Ինչպես ճշտվում Է, ընդունված կարանտինային միջոցները, որոնք ավելի վաղ վերաբերում Էին սոսկ Լոմբարդիայի հյուսիսային մարզին եւ Վենետոյի, Էմիլիա Ռոմանիայի, Պիեմոնտի եւ Մարկեի մարզերի մի շարք շրջանների, այսուհետեւ տարածվում են երկրի ամբողջ տարածքի վրա: Դա նշանակում Է բոլոր ժամանցային հիմարկությունների, ներառյալ թանգարանների, թատրոնների եւ կինոթատրոնների փակում, ինչպես նաեւ առեւտրային կենտրոնների, ռեստորանների եւ հասարակական սննդի այլ կետերի աշխատանքի սահմանափակում, այդ թվում՝ հանգստյան եւ տոն օրերին: Մինչեւ ապրիլի 3-ը փակ կմնան բոլոր ուսումնական հաստատությունները:

Сегодня из Италии в Ереване прибудут два самолета: в аэропорту предприняты специальные меры
Сегодня в 13:10 в ереванском аэропорту «Звартноц» приземлится первый самолет, прибывший из Милана после объявленного итальянскими властями карантина по всей стране. Еще один рейс в Ереван запланирован из Рима.
Прибытие самолета ожидается в 21:15 по ереванскому времени. Как передает «Арменпресс», информация опубликована на официальном сайте аэропорта «Звартноц».
Министерством здравоохранения Армении, в аэропорту «Звартноц» предприняты специальные меры безопасности. Общение прибывающих пассажиров в аэропорту с другими пассажирами по возможности будет исключено. Все пассажиры из Милана и Рима пройдут обследование. Подробности проводимых работ будут представлены позже.
Министерство иностранных дел Армении призывает граждан Армении воздержаться от поездок в Италию, а находящихся в Италии граждан немедленно прервать поездку и вернуться в Армению.
«Учитывая объявленные итальянскими властями мероприятия по предотвращению распространения коронавируса нового типа COVID-19, призываем граждан Армении строго воздерживаться от посещения Италии, а находящихся в настоящее время в Италии граждан Армении - немедленно прервать поездку и вернуться в Армению.
Призываем граждан Армении поддерживать постоянную связь с посольством Армении в Италии», - говорится в заявлении.
Председатель Совета министров Италии Джузеппе Конте в рамках борьбы с распространением коронавируса подписал декрет, ограничивающий передвижение населения по всей стране. Прекращаются все спортивные соревнования, включая и национальный чемпионат по футболу. Кроме того, запрещены любые групповые мероприятия. Принятые ранее карантинные меры, относились лишь к северной области Ломбардии и к ряду регионов: Венето, Эмилия Романия, Пьемонт и Марке.
Отныне они распространяются на всю территорию страны. Это означает закрытие всех учреждений досуга, включая музеи, театры и кинотеатры, а также ограничение работы торговых центров, ресторанов и других пунктов общественного питания, в том числе и в выходные и праздничные дни. До 3 апреля будут закрыты все учебные заведения.