Մի շարք երկրներից վերադարձից հետո ՀՀ առողջապահության նախարարությունը կոչ է անում 14 օր ինքնամեկուսանալ
Աշխարհում կորոնավիրուսով (COVID-19) պայմանավորված իրավիճակից ելնելով` ՀՀ առողջապահության նախարարությունը կոչ է անում խուսափել ճանապարհորդելուց հետևյալ երկրներ` Իտալիա, Ֆրանսիա, Գերմանիա, Իսպանիա, Ճապոնիա, Չինաստան, Իրան, Հարավային Կորեա:
Հայաստանից դուրս գործուղումներ պլանավորելիս` խուսափել տվյալ երկրներ մեկնելուց, ինչպես նաև գործուղումներ մեկնելիս անել դա միայն խիստ անհրաժեշտության դեպքում:
Նշված երկրներից վերադարձած քաղաքացիներին` 14 օր խուսափել շփումներից և ինքնամեկուսանալ:
Գործատուներին` ապահովել նշված երկրներից վերադարձած աշխատողների հեռահար աշխատանքը տնից:
Խուսափել Հայաստանում միջազգային միջոցառումներ կազմակերպելուց` նշված երկներից ժամանած անձանց մասնակցությամբ:
Եթե վերջին 14 օրերին վերադարձել եք Հայաստան և ունեք ախտանշաններ` ջերմություն, հազ և դժվարացած շնչառություն, ապա զանգահարեք շուրջօրյա գործող «Օպերատիվ զանգերի կենտրոն»` 060 83 83 00 կամ ԱՆ «թեժ գիծ»` 8003 հեռախոսահամարներով:
Նախարարությունը նաև հորդորում է.
Խուսափե'լ շնչառական վարակներով հիվանդների հետ շփումից, անհնարինության դեպքում` օգտագործե'լ անհատական պաշտպանիչ միջոցներ (դիմակներ),

Armenia’s Health Ministry urges citizens returning from abroad to avoid contacts and self-quarantine for 14 days
10/03/2020 12:39
Agreed with the spread of novel coronavirus COVID-19 in the world the Ministry of Health urges to avoid travelling to Italy, France, Germany, Spain, Japan, China, Iran and South Korea.
The ministry urges to avoid visiting these countries and do it only in case of strict necessity.
In a released statement the ministry also urged the citizens who returned from the mentioned countries avoid contacts and self-quarantine for 14 days.
The employers are urged to ensure opportunity for the returned citizens work from home.
Besides, it is also urged to avoid organizing international events in Armenia with the participation of people from the mentioned countries.
The ministry also urged the citizens who returned to Armenia during the past 14 days and have symptoms like temperature, cough, difficulties with breathing apply to operative call center 060 83 83 00 or Ministry’s hot line 8003.