Ռուսաստանում նախագահական ժամկետների քանակը զրոյացվում է. Պուտինը կարող է կրկին առաջադրվել
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կարծում է, որ գործող նախագահի՝ նոր ընտրություններին մասնակցելը հնարավոր է, բայց անհրաժեշտ է Սահմանադրական դատարանի գնահատականը:
«Ես, այնուամենայնիվ, ոչ նպատակահարմար եմ համարում Սահմանադրությունից նախագահական ժամկետների քանակի սահմանափակման մասին դրույթը հեռացնելը: Առաջարկությունը նշանակում է վերացնել սահմանափակումները ցանկացած քաղաքացու համար, ներառյալ՝ գործող նախագահի, և թույլ տալ մասնակցել հետագա ընտրություններին», - ասել է Պուտինը՝ Պետդումայում ունեցած ելույթի ժամանակ:
Ավելի վաղ Պետդուման աջակցություն է հայտնել պատգամավոր Վալենտինա Տերեշկովայի առաջարկությանը՝ նախագահական ժամկետների քանակի սահմանափակումը վերացնելու վերաբերյալ:
Ըստ առաջարկության՝ փոփոխությունը տարածվում է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի պաշտոնը զբաղեցրած և զբաղոցնող անձի վրա՝ առանց հաշվի առնելու նրա նախագահության ժամկետների քանակը, և թույլ է տալիս վերջինիս կրկին զբաղեցնել պետության ղեկավարի պաշտոնը:

В России обнуляют число президентских сроков. Путин вновь может участвовать в выборах
Президент России Владимир Путин считает, что поправка о возможности действующего президента идти на новые выборы возможна, но необходима оценка Конституционного суда.
«Считаю, все-таки нецелесообразным убирать из конституции ограничение по количеству президентских сроков. Второе предложение означает снять ограничения для любого гражданина, включая действующего президента, и разрешить в будущем участвовать в выборах», - заявил Путин, выступая в Госдуме.
Ранее Госдума поддержала поправку депутата Валентины Терешковой к законопроекту об изменениях в конституции, снимающую ограничения на количество президентских сроков.
Согласно инициативе, поправка применяется к лицу, занимавшему и занимающему должность президента РФ, без учета числа сроков, и не исключает для него возможность вновь занимать должность главы государства.