Ամբողջ Իտալիայում կարանտին է սահմանվել
Իտալիայի Նախարարների խորհրդի նախագահ Ջուզեպե Կոնտեն ստորագրել է դեկրետ, որի համաձայն սահմանափակվում է բնակչության տեղաշարժումը երկրի ամբողջ տարածքում կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարելու նպատակով:
Փաստաթղթում, որն ուժի մեջ է մտնում առավոտյան, խոսքը վերաբերում է առանց հարգելի պատճառների տեղափոխությունների արգելմանը: Դրանց թվին են դասվում աշխատանքային կամ ընտանեկան անրաժեշտությունը, ինչպես նաև տեղափոխություններն առողջական վիճակի պատճառով, դադարեցնում է մարզական բոլոր մրցումները, ներառյալ ֆուտբոլի ազգային առաջնությունը: Բացի դրանից, արգելվում են ցանկացած խմբային հանդիպումներ: Ինչպես ճշտվում է, ընդունված կարանտինային միջոցները, որոնք ավելի վաղ վերաբերում էին միայն Լոմբարդիայի հյուսիսային մարզին և Վենետոյի, Էմիլիա Ռոմանիայի, Պիեմոնտի և Մարկեի մարզերի մի շարք շրջանների, այսուհետև տարածվում են երկրի ամբողջ տարածքի վրա:
Դա նշանակում է բոլոր ժամանացային հիմարկությունների, ներառյալ թանգարանների, թատրոնների և կինոթատրոնների փակում, նաև առեւտրային կենտրոնների, ռեստորանների և հասարակական սննդի այլ կետերի աշխատանքի սահմանափակում, այդ թվում՝ հանգստյան և տոն օրերին: Մինչև ապրիլի 3-ը փակ կմնան բոլոր ուսումնական հաստատությունները: Վերջին տվյալների համաձայն՝ Իտալիայում ախտահարվածների ընդհանուր թիվը գերազանցել է 9 հազարը: Ավելի քան 700 մարդ բուժվել է, մահերի քանակը հասել  463-ի:

Конте подписал декрет о введении карантина по всей Италии
Председатель Совета министров Италии Джузеппе Конте подписал декрет, согласно которому ограничивается передвижение населения по всей территории страны с целью борьбы с распространением коронавируса. В поступившем в распоряжение ТАСС документе, который вступит в силу утром, речь идет о запрете на перемещение без уважительных причин. К таковым относятся рабочая или семейная необходимость, а также переезды в связи с состоянием здоровья.
Прекращаются любые спортивные состязания, включая национальный чемпионат по футболу. Допускаются только тренировки под открытым небом для подготовки к Олимпийским играм и другим соревнованиям международного уровня при условии обеспечения мер предосторожности. Кроме того, запрещаются любые групповые встречи.
Как уточняется, принятые карантинные меры, касавшиеся ранее только северной области Ломбардия и ряда провинций в областях Венето, Эмилия-Романья, Пьемонт и Марке, отныне распространяются (https://tass.ru/obschestvo/7931781) на всю территорию страны. Это означает закрытие всех развлекательных учреждений, включая музеи, театры и кинотеатры, а также ограничение работы коммерческих центров, в том числе в выходные и праздничные дни, ресторанов и других точек общественного питания.
До 3 апреля останутся закрытыми все учебные заведения.
Согласно последним данным, общее число инфицированных превысило в Италии 9 тыс. человек. Более 700 человек излечились, количество летальных исходов достигло 463.