ԱՄՆ-ում գործող թուրքական «Mosaic» հիմնադրամը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը
Մարտի 7-ին ԱՄՆ Կոլորադո նահանգում գործող «Multicultural Mosaic Foundation» («Բազմամշակութային խճանկարի հիմնադրամ», MMF) ոչ կառավարական կազմակերպությունը կողմ է քվեարկել Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը:
ԱՄՆ-ում թուրքական համայնքի կողմից ստեղծված այս հիմնադրամի գործունեությունը Թուրքիան կապում է իսլամական քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի հետ (Նա Թուրքիայում համարվում է ահաբեկչական կառույցի ղեկավար):
Թուրքական աղբյուրի պնդմամբ` հիմնադրամը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է Գյուլենի հանձնարարականով:
Շուրջ 20 հոգանոց հանձնաժողովը 3 տարվա աշխատանքի արդյունքում որոշել է կազմակերպության խորհրդում քվեարկության դնել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը։
Կազմակերպությունը մամլո հաղորդագրություն է տարածել, որում նշվում է, որ հիմնադրամը 3 տարի առաջ հանձնաժողով է ստեղծել 1915–ին Օսմանյան կայսրությունում հայերի հետ տեղի ունեցած իրադարձություններն ուսումնասիրելու նպատակով։
«Այդ երեք տարիների ընթացքում հանձնաժողովի անդամները դասախոսություններ և քննարկումներ են այցելել օսմանյան և հայոց պատմություններն ուսումնասիրող մասնագետների մասնակցությամբ, ինչպես նաև հանդիպել են ցեղասպանությունից փրկվածների ընտանիքների անդամների հետ»,– ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Действующий в США турецкий Фонд «Mosaic» признал Геноцид армян в Османской империи
7 марта базирующаяся в штате Колорадо (США) неправительственная организация «Multicultural Mosaic Foundation» («Фонд мультикультурной мозаики», MMF) проголосовала «за» признание Геноцида армян в Османской империи 1915 года.
Как сообщает «Ermenihaber.am», деятельность сформированного турецкой общиной США данного фонда Турция связывает с турецким оппозиционным проповедником Фетхуллахом Гюленом (Анкара считает его причастным к попытке государственного переворота в стране в 2016 году).
Как сообщает источник, Фонд признал Геноцид армян по поручению Гюлена.
В результате трехлетней работы комиссия в составе 20 человек приняла решение вынести на голосование в Совете организации вопрос признания Геноцида армян.
Данная организация распространила пресс-релиз, в котором отмечается, что Фонд 3 года назад сформировал комиссию с целью изучения событий, произошедших с армянами в Османской империи в 1915 году.
«За эти три года члены Комиссии проводили лекции и обсуждения с участием экспертов, изучающих османскую и армянскую истории, а также проводили встречи с членами семей спасшихся от Геноцида армян 1915 года», - говорится в сообщении.