Հայաստան ժամանող բոլոր ուղևորներն այսուհետ կլրացնեն հասցեական քարտեր. անկախ նրանից` ժամանել են ռիսկային գոտու երկրից, թե՝ ոչ
11/03/2020 16:32
Ի կատարումն ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի հանձնարարականի՝ այսօրվանից «Զվարթնոց» օդանավակայանում հասցեական քարտեր կլրացվեն երկիր մուտք գործող բոլոր անձանց նկատմամբ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ առողջապայհական և աշխատանքի տեսչական մարմնից։
Փոխվարչապետն օդանավակայանում երեկվա շրջայցի ընթացքում կարևորել է կանխարգելիչ աշխատանքների առավել արդյունավետ կազմակերպումն ու նշել, որ հետայսու բոլոր ուղևորների համար, անկախ նրանից` ժամանել են ռիսկային գոտու երկրից, թե՝ ոչ, պետք է լրացվեն հասցեական քարտեր, որոնցում ներառվելու է նաև վերջին 14 օրվա ընթացքում քաղաքացիների այցելած երկրների մասին տեղեկատվությունը:
Այն անձիք, ովքեր օդանավում արդեն իսկ լրացրել են հասցեական քարտերը, ԱԱՏՄ բժշկասանիտարական հսկիչ կետի մասնագետների կողմից համապատասխան ընթացակարգով անցնում են ջերմաչափում, արտաքին զննում, իսկ նրանք ովքեր չեն լրացրել՝ վերընշված ընթացակարգն անցնելուց հետո ևս լրացնում են հասցեական քարտերը։

Все прибывающие в Армению граждане впредь должны заполнять адресные карты – вне зависимости от того, приехали из стран в зоне риска или нет
11/03/2020 17:34
Во исполнение поручения вице-премьера Армении Тиграна Авиняна, с сегодняшнего дня в аэропорту «Звартноц» будут заполняться адресные карты для всех прибывающих в Армению лиц. Об этом сообщает пресс-служба Инспекционного органа здравоохранения и труда Армении.
Вице-премьер в ходе вчерашнего обхода в аэропорту подчеркнул важность максимально эффективной организации профилактических работ. Он отметил, что впредь все пассажиры, независимо от того, приехали они из стран в зоне риска или нет, должны заполнять адресные карты, содержащие также  информация о тех странах, в которые граждане побывали в течение последних 14 дней.
Те лица, которые уже заполнили адресные карты, проходят проверку тепловизором, внешний осмотр, со стороны специалистов соответствующего медико-санитарного контрольного пункта Инспекционного органа здравоохранения и труда, а те, кто не заполнил, после прохождения вышеуказанной процедуры также заполняют адресные карты.
После каждого рейса все заполненные карты сдаются персоналу Инспекционного органа здравоохранения и труда.