Հայաստանում կորոնավիրուսի երեք նոր դեպք է գրանցվել
Այսօր, ցավոք, կորոնավիրուսի երեք նոր դեպք ունենք, Facebook-ի իր էջում գրել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Երկու հոգին ՀՀ քաղաքացի են, (45 եւ 27 տարեկան) մեկը՝ Իտալիայի (51 տարեկան) ով աշխատում Է Հայաստանում։ Երեքն էլ ժամանել են Իտալիայից:
Հիմա մեկուսացնելու համար պարզաբանվում է նրանց շփման շրջանակը, որն ըստ նախնական տվյալների մեծ չէ։
Իտալիայի քաղաքացին եւ ՀՀ քաղաքացիներից մեկը գանգատներ չունեն։ ՀՀ քաղաքացիներից մեկը թոքաբորբ է տանում:
Պացիենտները ժամանելուն պես հաշվառված են եղել։
Կանխատեսելով քննադատությունները, թե ինչու Իտալիայից թռիչքները դադարեցնելու որոշում չկայացրինք, ասեմ, որ նման հնարավորությունը մի քանի անգամ քննարկել ենք եւ եկել ակնհայտ եզրակացության, որ պոտենցիալ վարակակիրները կարող են Հայաստան գալ Իտալիայի հարեւան երկրներից՝ Ֆրանսիա, Ավստրիա, քանի որ ԵՄ ներսում սահմանափակուներ չեն կիրառվել:
Այսինքն՝ նույն տրամաբանությամբ պիտի փակեինք եվրոպական մյուս ուղղությունները նույնպես, մանավանդ որ կորոնավիրուսը տարածվում է նաեւ եվրոպական այլ երկրներում։
Հիմա ավիաընկերություններն իրենք են որոշել դադարեցնել թռիչքները Իտալիայից։
Նշեմ, որ «Գոլդեն փելիսի» ժողովուրդը եւ առաջին ախտորոշված պացիենտը լավ են, գանգատ չունեն:
Սիրելի հայրենակիցներ, խնդրում եմ պահպանել հանգստություն եւ պահպանել կորոնավիրուսի կանխարգելման միջոցների վերաբերյալ առողջապահության նախարարության խորհուրդները։

В Армении выявлено три новых случая заболевания коронавирусом, число зараженных достигло четырех
«К сожалению, зафиксировано три новых случая инфицирования коронавирусом. Двое – граждане Армении – 45 и 27 лет, один – гражданин Италии – 51 лет, который работает в Армении. Все трое прибыли из Италии», - сообщил на своей странице в Facebook премьер-министр Армении Никол Пашинян.
По его словам, уточняется круг их общения, который, по предварительным данным, небольшой.
«Гражданин Италии и один из граждан Армении не имеют жалоб. У одного из гражданина Армении воспаление легких. Пациенты по прибытии в Ереван были поставлены на учет. Мы обсуждали возможность прекращения полетов в Италию, однако пришли к выводу, что потенциальные зараженные могли прибыть в Армению из соседних с Италией стран, к примеру, Франции или Австрии, поскольку на территории ЕС ограничения не были применены», - отметил Пашинян.
«То есть, по той же логике мы должны были закрыть остальные европейские направления, учитывая, что коронавирус распространяется также в других европейских странах. Сейчас авиакомпании сами решили прекратить полеты из Италии», - сказал премьер.
Он сообщил, что помещенные ранее под карантин граждане Армении, в том числе зараженный коронавирусом, чувствуют себя хорошо. «Прошу вас сохранять спокойствие и соблюдать меры предосторожности», - отметил Пашинян.