Հունվարից ներդրողները մոտ 42 մլրդ դոլար են դուրս բերել զարգացող շուկաներից՝ կորոնավիրուսի պատճառով
Արտասահմանցի ներդրողները հունվարի վերջից զարգացող երկրների բաժնետոմսերի և փոխառությունների շուկայից 41,7 միլիարդ դոլար են դուրս բերել՝ նոր կորոնավիրուսով վարակի բռնկմանը հետևած համաշխարհային ֆոնդային շուկաների արձագանքից հետո, հայտնել է «Financial Times»-ը՝ հղում անելով Միջազգային ֆինանսների ինստիտուտին (IIF):
Նման կապիտալի ծավալն, ինչպես նշում է պարբերականը, կրկնակի գերազանցում է 2008 թվականի սեպտեմբերից այդ նույն 51-օրյա ժամանակահատվածում միջոցների արտահոսքը, երբ սկսվել էր համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամը:
«Դրանք շատ մեծ միջոցներ են։ Դա նշանակում է ֆինանսական պայմանների ևս մեկ նշանակալի խստացում զարգացող շուկաների համար», - հայտարարել է IIF-ի առաջատար տնտեսագետ Ռոբին Բրուքսը:
Արտահոսքի մեծ մասը կապված է բաժնետոմսերի, այլ ոչ թե փոխառությունների հետ, քանի որ ներդրողները վախենում են, որ ներկայիս իրավիճակում առավել մեծ չափով կտուժեն ընկերությունները, որոնք զարգացող տնտեսությամբ երկրներում են:

Инвесторы вывели с января с развивающихся рынков $41,7 млрд из-за коронавируса
Иностранные инвесторы вывели с конца января с рынков акций и облигаций развивающихся стран 41,7 млрд долларов после реакции мировых фондовых бирж на вспышку вызываемого новым коронавирусом заболевания. Об этом сообщает в четверг газета Financial Times со ссылкой на Институт международных финансов (IIF).
Объем такого капитала, как отмечает издание, вдвое превышает отток средств за тот 51-дневный период с сентября 2008 года, когда разразился мировой финансовый кризис.
"Это очень большие средства, - заявил ведущий экономист IIF Робин Брукс. - Это означает еще одно значительное ужесточение финансовых условий для развивающихся рынков".
Большая часть оттока связана с акциями, а не с облигациями, так как инвесторы опасаются, что в нынешней ситуации в наибольшей степени пострадают компании, находящиеся в странах с развивающейся экономикой.