Արգենտինան արտակարգ իրավիճակ է հայտարարել առողջապահության ոլորտում` կորոնավիրուսով պայմանավորված
Արգենտինայի իշխանությունները մեկ տարով արտակարգ իրավիճակ են հայտարարել առողջապահության ոլորտում և մեկ ամսով դադարեցնում դեպի մի շարք երկրներ չվերթները, ներառյալ՝ Եվրոպա, ԱՄՆ և Չինաստան, հայտնել է նախագահ Ալբերտո Ֆերնանդեսը:
«Կորոնավիրուսը պանդեմիա հայտարարելու հետ կապված՝ մենք որոշել ենք միջոցներ ձեռնարկել բնակչության պաշտպանության համար: Դա ամրագրված է նոր ստորագրած արտակարգ հրամանի մեջ: Նախ՝ մեկ տարով արտակարգ իրավիճակ է հայտարարվում առողջապահության համակարգում, որը կարող է երկարաձգվել»,-հայտարարել է նախագահը՝ պետական   հեռուստատեսությամբ:
Դեկրետին համապատասխան ՝ Արգենտինան մեկ ամսով դադարեցնում է դեպի մի շարք երկրներ չվերթները, ներառյալ՝ Եվրոպա, ԱՄՆ և Չինաստան: Իրավիճակի զարգացումով այս երկրների ցանկը կթարմացվի: Կասեցման ժամանակահատվածը կարող է ևս երկարաձգվել կամ կրճատվել:

Аргентина из-за коронавируса ввела ЧC в сфере здравоохранения
Власти Аргентины вводят чрезвычайную ситуацию в сфере здравоохранения на год и пока на месяц останавливают рейсы из целого ряда стран, включая Европу, США и Китай, сообщил президент страны Альберто Фернандес.
"В связи с объявлением коронавируса пандемией мы решили принять новые меры, чтобы защитить население, о которых говорится в чрезвычайном декрете, подписанном только что. Во-первых, вводится чрезвычайная ситуация в системе здравоохранения сроком на год, которая может быть продлена", - сказал президент в эфире гостелевидения.
В соответствии с декретом, Аргентина на месяц приостанавливает международные авиарейсы из стран, входящих в зону риска. К ним относятся все страны Европы, США, Южная Корея, Япония, Китай и Иран. Список этих стран будет уточняться по мере развития ситуации. Срок приостановки полетов также может быть продлен или сокращен.