Նյու Յորքում կորոնավիրուսի հետևանքով արտակարգ դրություն են սահմանել
Նյու Յորքի քաղաքապետ Բիլ դը Բլազիոն հայտարարել է քաղաքում արտակարգ դրություն սահմանելու մասին՝ կորոնավիրուսի տարածման պատճառով: Ներկայումս վարակված է 95 քաղաքացի, ևս 29 մարդ պարտադիր, իսկ 1784-ը՝ կամավոր:
«Ես ձեզ հավաստիացնում եմ, որ մեզանից ոչ մեկը դա չի ցանկացել: Բայց սա հենց այն պահն է, երբ դա անհրաժեշտ է», - ասել է քաղաքապետը՝ հայտարարելով «դեպքերի տագնապալի աճի» մասին: Նախորդ օրը հայտնի էր 42 դեպքի մասին:
Ըստ նրա, ճգնաժամային ժամանակահատվածը կարող է տևել ևս կես տարի:
Պարոն Բլազիոյի որոշմամբ՝ Նյու Յորքի աշխատողների 10 տոկոսը (մոտ 35 հազար) աշխատողներ կկատարեն իրենց պարտականությունները հեռակա կարգով:

В Нью-Йорке ввели режим ЧС из-за коронавируса
Мэр Нью-Йорка Билл де Блазио объявил о введении режима чрезвычайной ситуации в городе из-за распространения коронавируса. На данный момент заражены 95 горожан, еще 29 человек находятся на обязательном карантине, 1784 — на добровольном.
«Уверяю вас, никто из нас не хотел этого делать. Но это именно тот момент, когда это необходимо»,— сказал мэр города, заявив о «тревожном росте» случаев заболевания в городе за сутки. Накануне было известно о 42 случаях. «Последние 24 часа были очень, очень отрезвляющими»,— сказал он (цитата по «Интерфаксу»). По его словам, кризисный период может продлиться еще полгода.
Согласно решению господина Блазио, 10% (около 35 тыс.) работников в Нью-Йорке будут исполнять свои обязанности дистанционно.