Առաջարկում եմ ՀՀ կառավարությանը, ԿԲ-ին և բանկերի միությանը քննարկել և հետաձգել 3-6 ամսով վարկերի մարումը. Սուրեն Պարսյան
13/03/2020 14:48
ՀՅԴ Բյուրոյի տնտեսական հետազոտությունների գրասենյակի պատասխանատու, տնտեագետ Սուրեն Պարսյանը գրում է.
«Կորոնավիրուսի ազդեցության բացասական հետևանքները մեղմելու նպատակով վրացական մի շարք բանկեր երեք ամսով հետաձգել են վարկերի մարումը։ Հայկական զբոսաշրջային, հյուրանոցային ընկերությունները լուրջ ֆինանսական խնդիրներ ունեն․ չեն վաճառվում ներգնա և արտագնա տուրիստական փաթեթներ, կրճատվում են բազմաթիվ աշխատատեղեր։ Ներկայումս նման աջակցությունը մեր ընկերությունների համար տեղին կլիներ։
Հիշեցնեմ, որ Հայաստանի ՀՆԱ-ի մոտ 4,4 տոկոսը ապահովում է զբոսաշրջությունը։ Հետևաբար, առաջարկում եմ ՀՀ կառավարությանը, կենտրոնական բանկին և բանկերի միությանը քննարկել և հետաձգել 3-6 ամսով վարկերի մարումը։ Միաժամանակ անհրաժեշտ է մտածել այլ քայլերի մասին»։

Предлагаю правительству Армении, Центробанку и Союзу банков обсудить и отложить погашение кредитов на 3-6 месяцев – Сурен Парсян
13/03/2020 16:05
Ответственный офиса экономических исследований Бюро АРФ «Дашнакцутюн», экономист Сурен Парсян разместил на своей странице в Facebook пост.
«Ряд грузинских банков отложили погашение кредитов на три месяца, чтобы смягчить негативные последствия коронавируса. Армянские туристические, гостиничные компании сталкиваются с серьезными финансовыми проблемами: не продаются  въездные и выездные туристические пакеты, сокращаются многие рабочие места.
В настоящее время для наших компаний будет уместна такая поддержка.
Напомню, что около 4,4% ВВП Армении обеспечивает туризм.
Следовательно, я предлагаю правительству Армении, Центробанку и Союзу банков обсудить и отложить погашение кредитов на 3-6 месяцев. В то же время, необходимо подумать о других шагах», - написал Сурен Парсян.