Արդեն իսկ զգացվում են ճգնաժամային կառավարման հարցում իշխանության բարձրագույն օղակներում համապատասխան ունակությունների բացակայության հետևանքները. Վանեցյան
14/03/2020 16:58
Վերջին օրերին Հայաստանում կորոնավիրուսի տարածման անհանգստացնող ցուցանիշը զգոնություն է պահանջում բոլորիցս: Էժան դիվիդենտներ ստանալու փորձերը կամ իրավիճակն անհարկի անլրջացնելն ու պատասխատվություն ստանձնելու անկարողությունը հավասարապես վտանգավոր են, Instagram-ի իր էջում գրել է ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը:
«Արդեն իսկ պարզ է, որ համավարակը բերելու է սոցիալ-տնտեսական և բարոյահոգեբանական խնդիրներ: Այս բարդ իրավիճակում, երբ վտանգված է ազգաբնակչության առողջապահական, տնտեսական, ֆինանսական, կենցաղային անվտանգությունը, անհրաժեշտ է համախմբվել, չմատնվել խուճապի և բոլոր գործողությունները համադրել պատկան կառույցների որոշումների և հորդորների հետ:
Միևնույն ժամանակ, այս օրերի իրադարձությունները ցայտուն կերպով բացահայտեցին այն իրողությունը, որ կառավարման ոլորտում չհամակարգված գործողությունները, ռիսկի պատշաճ գնահատման ունակության բացակայությունը և հախուռն որոշումները հանգեցնում են ազգային անվտանգությանը սպառնացող խնդիրների:
Ցավոք, արդեն իսկ զգացվում են ճգնաժամային կառավարման հարցում իշխանության բարձրագույն օղակներում համապատասխան ունակությունների և փորձի բացակայության բացասական հետևանքները: Այս պայմաններում, երբ բնակչության և պետության անվտանգության խնդիրներն առաջնային են, կոչ եմ անում համախմբվել պետության շուրջ, իսկ իշխանություններին հորդորում եմ ի վերջո լրջանալ և աշխատանքային պարտականություններին վերաբերվել պատշաճ պատասխանատվությամբ:

Уже ощущаются негативные последствия отсутствия в высших звеньях власти соответствующих умений и опыта в вопросе кризисного управления – Артур Ванецян
14/03/2020 18:00
Тревожный показатель распространения коронавируса в Армении за последние дни требует от всех бдительности. Попытки набрать дешевые дивиденды или неуместно легкомысленное отношение к ситуации и неспособность взять на себя ответственность – опасны в равной степени, написал на своей странице в Instagram бывший директор Службы национальной безопасности Артур Ванецян.
«Уже ясно, что эпидемия приведет к социально-экономическим и морально-психологическим проблемам. В этой сложной ситуации, когда под угрозой находится здравоохранительная, экономическая и бытовая безопасность населения, необходимо объединиться, не предаваться панике и сопоставлять все действия с решениями и призывами надлежащих органов.
В то же время, события этих дней отчетливо выявили ту реальность, что нескоординированные действия в сфере управления, отсутствие способности соответствующей оценки рисков и принятие невзвешенных решений приводит к угрожающим национальной безопасности проблемам.
К сожалению, уже ощущаюится негативные последствия отсутствия в высших звеньях власти соответствующих умений и опыта в вопросе кризисного управления. В условиях, когда вопросы безопасности населения и государства являются первоочередными, призываю сплотиться вокруг государства. Я также призываю власти, наконец, проявить серьезность и со всей ответственностью отнестись к исполнению служебных обязанностей.