«Փաստ». Փաշինյանին ակնարկել են, որ Եվրոպան չի կարող աչք փակել անարդարությունների և կամայականությունների վրա
14/03/2020 09:59
«Փաստ» թերթը գրում է. «Ինչպես հայտնի է, օրերս մեկօրյա այցով Բրյուսել էր մեկնել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Ու որքան էլ փորձ է արվում նրա ունեցած մի քանի հանդիպումները ներկայացնել որպես «բացառիկ հաջող», ստացվող տեղեկություններն այլ բանի մասին են խոսում: Դիվանագիտական շրջանակներում պտտվող լուրերի համաձայն, իրականում այցն ու հանդիպումները բավականին ծանր են ստացվել: Ու խոսքը միայն սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի մասին չէ, որի վերաբերյալ Փաշինյանը ուզում է ստանալ Եվրոպայի «դաբրոն»:
Մեր աղբյուրները պնդում են, որ ծանր խոսակցություններ են եղել նաև երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հարցով: Ըստ տեղեկությունների՝ Փաշինյանին ակնարկել են, որ Եվրոպան չի կարող աչք փակել անարդարությունների և կամայականությունների վրա: Միևնույն ժամանակ նշվել է, որ այս հարցով եվրոպական ատյանների որոշումները պատրաստ են, ուստի Հայաստանի գործող իշխանությունները ստիպված են լինելու ազատ արձակել Քոչարյանին»:

«Паст»: Николу Пашиняну дали понять, что Европа не может закрывать глаза на несправедливость и произвол
14/03/2020 11:12
Как известно, на днях премьер-министр Никол Пашинян посетил с однодневным визитом Брюссель. И сколько бы ни предпринималась попытка представить несколько проведенных встреч как «исключительно удачные», поступающие сведения говорят о другом, пишет газета «Паст».
Согласно муссируемым в дипломатических кругах разговорам, в действительности этот визит и встречи были довольно тяжелыми. И речь касается не только референдума по конституционным изменениям, на проведение которого Никол Пашинян хотел получить «добро» Европы.
«Как утверждают наши источники, состоялись тяжелые разговоры также по вопросу второго президента Армении Роберта Кочаряна. По нашим сведениям, Пашиняну дали понять, что Европа не может закрывать глаза на несправедливость и произвол. В то же время было отмечено, что решения европейских инстанций по этому вопросу готовы, посему властям Армении придется освободить Роберта Кочаряна», - пишет газета.