Իսպանիայում մարդիկ կկարողանան փողոց դուրս գալ միայն սնունդ և դեղամիջոց գնելու համար
Իսպանիայում սահմանվել է մարդկանց տեղաշարժի սահմանափակում՝ կապված կորոնավիրուսի համաճարակի հետ, հայտնել է վարչապետ Պեդրո Սանչեսը:
Ձեռնարկված միջոցառումները համաձայնեցվել են Նախարարների խորհրդի արտակարգ նիստում՝ երկրում 15 օր «բարձր պատրաստականության վիճակ» սահմանելու կապակցությամբ:
«Բարձր պատրաստականության վիճակը կտևի 15 օր և կարող է երկարաձգվել Կոնգրեսի թույլտվությամբ», - ասել է Սանչեսը:
«Այդ ընթացքում մարդիկ կկարողանան դուրս գալ իրենց տներից միայն սնունդ, դեղորայք և առաջին անհրաժեշտության իրեր գնելու համար։ Մարդիկ կկարողանան այցելել նաև հիվանդանոցներ, աշխատանքի վայր, բանկեր, տարեց մարդկանց կամ խնամքի կարիք ունեցող մարդկանց այցելելու համար», - ասել է երկրի վարչապետը։
Կփակվեն բոլոր բարերը, ռեստորանները, թանգարանները, թատրոնները և զվարճանքի այլ վայրերը:
Իսպանիայում կորոնավիրուսով վարակվածների ընդհանուր թիվը մեկ օրվա ընթացքում ավելացել է 1500-ով՝ հասնելով 5700-ի, որից գրեթե երեք հազարը Մադրիդում: Զոհերի թիվը գերազանցել է 180-ը, որից 133-ը`մայրաքաղաքում:

В Испании люди смогут передвигаться по улицам только для приобретения продуктов питания и лекарств
Ограничение на передвижение людей вводится на всей территории Испании в связи с эпидемией коронавируса, сообщил премьер Педро Санчес.
Меры были согласованы на экстренном заседании Совета министров в связи с введением в стране «состояния повышенной готовности» на 15 дней.
«Состояние повышенной готовности продолжится 15 дней, может быть продлено с разрешения конгресса. Компетентным органом будет правительство Испании», - сказал Санчес.
«Во время ситуации повышенной готовности люди смогут передвигаться по улицам только для того, чтобы приобрести продукты питания, фармацевтическую продукцию и предметы первой необходимости», - заявил Санчес.
Кроме того, он пояснил, что люди смогут выйти из дома, чтобы посетить больницы, супермаркеты, работу, аптеки, банки, навестить пожилых людей или людей, нуждающихся в уходе.
Бары, рестораны, музеи, театры, другие развлекательные заведения будут закрыты.
Общее число зараженных коронавирусом в Испании увеличилось за день на полторы тысячи человек - до 5,7 тысячи, из них почти три тысячи в Мадриде. Число жертв превысило 180 человек, из них 133 в столице.