Մարտի 18-ից մայիսի 1-ը Ռուսաստանը կսահմանափակի օտարերկրացիների մուտքը երկիր
Ռուսաստանի վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը մի շարք երկրների կառավարությունների ղեկավարներին տեղեկացրել է մարտի 18-ի կեսգիշերից արտասահմանյան քաղաքացիների և քաղաքացիություն չունեցող անձանց մուտքը Ռուսաստան ժամանակավորապես սահմանափակելու որոշման մասին:
Անցած երկու օրվա ընթացքում Միշուստինը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Բելառուսի վարչապետ Սերգեյ Ռումասի (երկու անգամ), Ադրբեջանի վարչապետ Ալի Ասադովի, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ղազախստանի վարչապետ Ասկար Մամինի, Ղրղզստանի վարչապետ Մուհամմեդկալիմ Աբիլգազիևի, Տաջիկստանի վարչապետ Կոհիր Ռասուլզոդայի և Ուզբեկստանի վարչապետ Աբդուլլա Արիպովի հետ:
«Բանակցությունների ընթացքում քննարկվել է նոր կորոնավիրուսով վարակի հետ կապված իրավիճակը: Միխայիլ Միշուստինը կառավարության ղեկավարներին տեղեկացրել է, որ պետության անվտանգությունն ապահովելու, հանրային առողջությունը պաշտպանելու և կորոնավիրուսով վարակը չտարածելու նատակով Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությունը որոշում է կայացրել 2020 թվականի մարտի 18-ից տեղական ժամանակով 00:00-ից մինչև 2020 թվականի մայիսի 1-ը ժամը 00:00-ն ժամանակավորապես սահմանափակել մուտքը Ռուսաստանի Դաշնություն՝ օտարերկրյա քաղաքացիների և քաղաքացիություն չունեցող անձանց համար», - նշվում է հաղորդագրության մեջ:

Россия с 18 марта по 1 мая ограничит въезд иностранцев в страну
Премьер-министр РФ Михаил Мишустин Михаил Мишустин проинформировал глав правительств ряда стран о решении с полуночи 18 марта временно ограничить въезд в Россию иностранных граждан и лиц без гражданства.
Мишустин в течение последних двух суток провел телефонные разговоры с премьер-министром Белоруссии Сергеем Румасом (дважды), премьер-министром Азербайджана Али Асадовым, премьер-министром Армении Николом Пашиняном, премьер-министром Казахстана Аскаром Маминым, премьер-министром Киргизии Мухаммедкалыем Абылгазиевым, премьер-министром Таджикистана Кохиром Расулзода и премьер-министром Узбекистана Абдуллой Ариповым, говорится на сайте правительства.
"В ходе переговоров обсуждалась ситуация, связанная с новой коронавирусной инфекцией. Михаил Мишустин проинформировал глав правительств, что для обеспечения безопасности государства, защиты здоровья населения и нераспространения коронавирусной инфекции в соответствии с российским законодательством и положениями применимых международных договоров РФ правительством Российской Федерации принято решение с 00 часов 00 минут по местному времени 18 марта 2020 года до 00 часов 00 минут по местному времени 1 мая 2020 года временно ограничить въезд в Российскую Федерацию иностранных граждан и лиц без гражданства", - отмечается в сообщении.