Չինաստանը կոչ է անում չեղարկել հակաիրանական պատժամիջոցները՝ կորոնավիրուսի հետ կապված
Չինաստանը կոչ է անում շահագրգիռ երկրներին անհապաղ վերացնել պատժամիջոցներն Իրանի դեմ՝ կորոնավիրուսի պատճառով, երկուշաբթի ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Չինաստանի արտգործնախարարության ներկայացուցիչ Հեն Շուանը:
«Ներկայումս կառավարությունն ու Իրանի ժողովուրդը պայքարում են համաճարակի դեմ, և այդ պայքարը մտել է վճռական փուլ: Այս ժամանակահատվածում Իրանի դեմ միակողմանի պատժամիջոցների պահպանումը միայն կխորացնի իրավիճակը», - ասել է դիվանագետը ՝ նշելով, որ սա հակասում է մարդասիրության ոգուն:
Ըստ նրա, պատժամիջոցների պահպանումը լուրջ ազդեցություն կունենա Իրանի հնարավորությունների և ջանքերի վրա՝ կորոնավիրուսով վարակի համաճարակի դեմ պայքարում, և նաև խոչընդոտ կդառնա ՄԱԿ-ից և այլ կազմակերպություններից Թեհրանին օգնելու համար:

Китай призвал снять санкции с Ирана в условиях пандемии
Китай призывает соответствующие страны немедленно снять санкции с Ирана в условиях, когда страна всеми силами пытается справиться с пандемией COVID-19, заявил на брифинге в понедельник официальный представитель МИД КНР Гэн Шуан.
"В настоящее время правительство и народ Ирана борются с пандемией, и эта борьба вступила в решающую стадию. Сохранение односторонних санкций в отношении Ирана в этот период лишь усугубит ситуацию", - заявил дипломат, отметив, что это противоречит духу гуманизма.
По его словам, сохранение санкций окажет серьезное влияние на возможности и усилия Ирана в борьбе с пандемией коронавируса, а также станет преградой для оказания помощи Тегерану со стороны ООН и других организаций.