Արտակարգ դրության պայմաններում լրատվամիջոցները պարտավոր են օգտվել և տարածել միայն պաշտոնական տեղեկատվություն
16/03/2020 15:21
Հայաստանի Հանրապետությունում, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության տարածքներից դուրս վարակման առկա և նոր դեպքերի, անձանց առողջական վիճակի, վարակի աղբյուրների, առկա կամ հնարավոր վարակակիր անձանց հետ շփված այլ անձանց շրջանակի, զննում (վարակի թեստավորում) անցնող անձանց և մեկուսացվածների քանակի, ինչպես նաև խուճապի հանգեցնող կամ խուճապային իրադրություն ստեղծելու վտանգ պարունակող տեղեկությունների վերաբերյալ հրապարակումների, տեղեկատվական նյութերի, հարցազրույցների, հաղորդումների (այսուհետ` հաղորդում) հրապարակային տարածումը, փոխանցումը, ներառյալ` ինտերնետային կայքերում և սոցիալական ցանցերում դրանց հրապարակումների ձևով, ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց, այդ թվում` զանգվածային լրատվության միջոցների կողմից կատարվում է միայն պարետատան կողմից տրամադրված տեղեկատվությանը (այսուհետ` պաշտոնական տեղեկատվություն) հղում կատարելով:
Հաղորդումները չպետք է հակասեն պաշտոնական տեղեկատվությանը և պետք են հնարավորինս վերարտադրեն այն:
Սույն գլխով սահմանված սահմանափակումները չեն կիրառվում պետական պաշտոնատար անձանց կողմից կատարված հաղորդումների կամ նրանց հաղորդումներին կատարված հղումների նկատմամբ:
Սույն գլխով սահմանված դրույթների խախտմամբ կատարված հաղորդումները ենթակա են անհապաղ վերացման այն կատարած անձանց կողմից:

В условиях чрезвычайной ситуации средства массовой информации обязаны распространять только официальную информацию
16/03/2020 15:59
Публичное распространение, передача информационных материалов, публикаций, интервью, передач, в том числе в виде их опубликования физическими и юридическими лицами, средствами массовой информации в социальных сетях и интернет-сайтах о подтвержденных и новых случаях заражения коронавируса, состоянии здоровья людей, источниках заражения, круге общения с возможными носителями инфекции, количестве обследованных и изолированных лиц на территории Республики Армения и за ее пределами, а также приводящие к панике или содержащие опасность возникновения,  выполняются только со ссылкой на предоставленную комендатурой официальную информацию.
Сообщения не должны противоречить официальной информации и должны максимально воспроизводить ее.
Установленные настоящей главой ограничения не применяются к сообщениям должностных лиц или к ссылкам на предоставленные ими сообщения.
Все ссылки, которые сделаны с нарушением установленных настоящей главой положений подлежат немедленному устранению выполнившими их лицами.