Ձեր ուղևորությունը կարող է ընդհատվել. ՀՀ ԱԳՆ-ն նախազգուշացնում է
Հաշվի առնելով նոր տիպի կորոնավիրուսի (COVID-19) լայն աշխարհագրական տարածումը՝ ՀՀ քաղաքացիներին խորհուրդ ենք տալիս խստագույնս զերծ մնալ արտասահմանյան ուղևորություններ իրականացնելուց, հայտնում են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից։
«Ներկայումս արտերկիր մեկնել պատրաստվող ՀՀ քաղաքացիներին հայտնում ենք, որ ձեր ուղևորությունը կարող է ընդհատվել՝ հաշվի առնելով տարբեր երկրների կողմից նոր տիպի կորոնավիրուսի (COVID-19) հետագա տարածման կանխարգելման ուղղությամբ ձեռնարկվող միջոցառումները և դրա արդյունքում տվյալ երկրի/երկրների կողմից ներդրվող ճամփորդության սահմանափակումները:
ՀՀ այն քաղաքացիներին, ովքեր պլանավորում են օտարերկրյա պետությունից վերադառնալ Հայաստան, հորդորում ենք մինչ վերջնական որոշում կայացնելը մանրակրկիտ վերստուգել թռիչքների և տարանցիկ հնարավորությունների առկությունը՝ իրավիճակը սթափ գնահատելու և Հայաստան վերադառնալու կամ տվյալ երկրում մնալու վերաբերյալ խելամիտ որոշում կայացնելու համար:
ԱԳՆ-ն և արտերկրում ՀՀ դիվանագիտական ծառայության մարմինները մշտապես կտրամադրեն թարմացվող տեղեկատվություն ճամփորդության հնարավորությունների և տարբեր երկրների կողմից կիրառվող սահմանափակումների վերաբերյալ:
ՀՀ-ն իր դիվանագիտական ծառայության ողջ ներուժը ներդնում է արտերկրում գտնվող մեր քաղաքացիների կողքին լինելու և առավելագույնս օժանդակելու համար», - ասված է ԱԳՆ հայտարարությունում:

Armenia’s MFA warns about possibility of suspension of trips
Taking into account the wide geographical spread of the novel Coronavirus (COVID-19), we advise citizens of Armenia to strictly refrain from travelling abroad, Armenia’s MFA says in a statement.
“We inform the citizens of Armenia currently planning to travel abroad that your trip might be suspended, given the measures and travel restrictions being undertaken by different countries to prevent the further spread of the novel Coronavirus (COVID-19).
We urge the citizens of Armenia, who are planning to return to Armenia from a foreign country, to thoroughly check the flight and transit possibilities in order to realistically assess the situation and make a reasonable decision whether to return to Armenia or stay in that country.
The Ministry of Foreign Affairs and the diplomatic service of the Republic of Armenia abroad will regularly provide up-to-date information on travel opportunities and restrictions imposed by different countries.