Որոշել եմ արգելել 16 երկրների քաղաքացիների մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն. Տիգրան Ավինյան
Ելնելով մի շարք երկրներում կորոնավիրուսի տարածումով պայմանավորված համաճարակաբանական լարված իրավիճակով՝ այսօր որոշել եմ արգելել 16 երկրների քաղաքացիների մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն, հայտնել է փոխվարչապետ, արտակարգ դրության պայմաններում ՀՀ պարետ Տիգրան Ավինյանը:
«Իսկ այդ երկրներից վերադարձող ՀՀ քաղաքացիները պետք է ենթարկվեն 14-օրյա կառանտինային ռեժիմի:
Երկրների ցանկն է.
1. Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետություն
2. Իրանի Իսլամական Հանրապետություն
3. Հարավային Կորեա
4. Ճապոնիա
5. Իտալիա
6. Իսպանիա
7. Ֆրանսիա
8. Գերմանիա
9. Շվեյցարիա
10. Դանիա
11. Ավստրիա
12. Բելգիա
13. Նորվեգիա
14. Շվեդիա
15. Նիդերլանդներ
16. Միացյալ Թագավորություն
Չի սահմանափակվելու այդ երկրներից բեռափոխադրումներ իրականցնող տրանսպորտային միջոցի վարորդի ու փոխարինող մեկ վարորդի մուտքը Հայաստան։
Բացի այդ, օտարերկրյա ուղևորություններից վերադարձող մեր բոլոր քաղաքացիները պետք է ինքնամեկուսացվեն 14-օրյա ժամկետով:
Ինքնամեկուսացման ընթացքում հիվանդության ախտանիշներ առաջանալու դեպքում պետք է անհապաղ կապ հաստատել 060 838300 թեժ գծի միջոցով:
Հայցում ենք բոլորիդ ներողամտությունը պատճառած անհարմարության համար։ Համոզված եմ՝ առկա է համընդհանուր գիտակցում, որ այս քայլերը ձեռնարկում ենք բացառապես հանրության անվտանգությունն ապահովելու նպատակով», - նշել է Ավինյանը:

Armenia’s deputy PM states about banning entrance of citizens of 16 countries to Armenia
Armenia’s deputy Prime Minister Tigran Avinyan reports that agreed with tense epidemiological situation caused by the spread of coronavirus in a number of countries, a decision has been made to ban the entrance of citizens of 16 countries to Armenia.
He also said that the Armenian citizens returning from these countries will be subjected to 14-day quarantine.
These countries are:
China
Iran
South Korea
Japan
Italy
Spain
France
Germany
Switzerland
Denmark
Austria
Belgium
Norway
Sweden
The Netherlands
United Kingdom.
"Entry to Armenia of a driver and one alternate driver of a vehicle carrying out cargo transportation from those countries will not be restricted," Avinyan reported.
He also said that all the citizens returning from foreign trips must be self-isolated for 14 days. If during that period they have symptoms they must contact Emergency Call Center by 060838300 or the Hotline of the Ministry of Health.