«Իրատես». Քանի՞ նախարար ու բարձրաստիճան պաշտոնյա կհետևեն Հրայր Թովմասյանի քայլին
«Իրատես» թերթը գրում է. «Այս օրերին բուժաշխատողներն իսկապես տիտանական աշխատանք են կատարում, գերծանրաբեռնված աշխատում են ողջ օրը՝ իրենց առողջությունը վտանգի ենթարկելով։ Գովելի է նաև հանրության վերաբերմունքը նրանց հանդեպ. արդեն մի քանի օր է համացանցում շատերը երախտիքի խոսք են ուղղում նրանց։ Եթե շարքային քաղաքացիների դեպքում դա սահմանափակվում է խոսքերով ու գնահատանքով, իշխանության պարագայում դրան պետք է գումարվի նաև, ինչպես իրենք են ասում, աշխատանքի մոտիվացիան, այլ կերպ ասած՝ պարգևատրումը։ Ու գուցե այս անգամ իրական աշխատանքը գնահատվի։
Երեկ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը շատ կարևոր ազդակ ուղղեց իշխանություններին։ Նա հայտարարություն էր տարածել, որում մասնավորապես ասված էր. «Ի երախտագիտություն այս օրերին մեր բուժաշխատողների անձնուրաց աշխատանքի՝ որոշել եմ այս ամսվա իմ հիմնական աշխատավարձը, ինչպես նաև այս և մյուս ամիսների իմ պարգևավճարների ողջ հասույթը փոխանցել մեր բուժաշխատողներին»։ Հետաքրքիր է, քանի՞ նախարար ու բարձրաստիճան պաշտոնյա կհետևեն այս քայլին, քանի՞սը կկարողանան հսկայական պարգևավճարներից գոնե մեկ ամիս հրաժարվել ու այն ուղղել այդ պարգևատրմանն իրականում արժանի մարդկանց։
Այս քայլն իրագործելու համար Հրայր Թովմասյանին չխանգարեց անգամ այն, որ իրեն նախկին ռեժիմի «սպասարկու» են որակում, տեսնենք, թե ժողովրդի իշխանության «ռահվիրաներից» քանիսն իրենց մեջ այդ «ուժը» կգտնեն ու կհրաժարվեն գոնե մեկ ամիս «օդից ընկած» պարգևատրումից»:

«Иратес»: Сколько министров и высокопоставленных чиновников последуют примеру Грайру Товмасяна
Газета «Иратес» пишет, что в эти дни медицинские работники поистине делают титаническую работу, подвергая опасности свою жизнь. Достойно похвалы также отношение общества к ним: уже несколько дней многие выражают слова благодарности в их адрес в социальной сети. Если в случае обычных граждан это ограничивается словами и оценкой, то в случае властей к этому должна прибавиться также мотивация работы, иными словами, премии. И, возможно, в этот раз будет оценена именно реальная работа.
Вчера председатель Конституционного суда Грайр Товмасян направил властям очень важный месседж. Он распространил заявление, в котором в частности говорится: «В знак признательности за самоотверженную работу наших медработников в эти дни я решил перевести всю свою заработную плату за этот месяц, а также весь доход от своих премии за этот и другие месяцы нашим медработникам».
Интересно, сколько министров и высокопоставленных чиновников последуют его примеру, сколько из них хотя бы месяц смогут отказаться от огромных премий и направить ее на поощрение в действительности достойных людей?
Чтобы пойти на этот шаг, Грайру Товмасяну не помешало даже то, что его называют «приспешником» прежнего режима, посмотрим, сколько из «пионеров» народной власти найдут в себе силы и откажутся от «свалившихся с неба» денег.