Ուկրաինայում կարանտինի կանոնների խախտման համար կտուգանեն
Ուկրաինայի խորհրդարանը երեքշաբթի կայացած արտահերթ նիստում  ընդունել է օրենք, որով առաջարկվում է տուգանքներ մտցնել և ուժեղացնել քրեական պատասխանատվությունը՝ կորոնավիրուսների կարանտինի կանոնների խախտման համար:
Համապատասխան օրենքին աջակցել է 344 խորհրդարանական`  պահանջվող նվազագույնը 226 ձայնի պարագայում: Փաստաթուղթը դեռ պետք է ստորագրվի Ուկրաինայի նախագահի կողմից:
«Համաճարակային և այլ վարակիչ հիվանդությունների կանխարգելման, ինչպես նաև զանգվածային ոչ վարակիչ հիվանդությունների (թունավորումների) կանխարգելման և դրանց դեմ պայքարի համար սահմանված կանոնների և նորմերի խախտումը, եթե այդպիսի գործողությունները հանգեցրել են կամ միտումնավոր կարող են հանգեցնել այդ հիվանդությունների տարածմանը, պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի հազարապատիկից մինչև  երեք հազարապատիկ, կամ մինչև վեց ամիս ժամկետով կալանքով, կամ ազատության սահմանափակմամբ  մինչև երեք տարի ժամկետով, կամ ազատազրկում՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով », - ասվում է օրենքի տեքստում:
Նույն գործողությունները, եթե դրանք հանգեցրել են մարդկանց մահվան կամ այլ ծանր հետևանքների, պատժվում են ազատազրկմամբ՝ հինգից ութ տարի ժամկետով:

На Украине ввели штрафы за нарушение правил карантина
Парламент Украины на внеочередном заседании во вторник принял закон, которым предлагается ввести штрафы и усилить уголовную ответственность за нарушение правил карантина, введенного на фоне вспышки коронавируса.
Соответствующий закон поддержали 344 парламентария при необходимом минимуме в 226 голосов. Документ еще должен подписать президент Украины.
"Нарушение правил и норм, установленных с целью предупреждения эпидемических и других инфекционных заболеваний, а также массовых неинфекционных заболеваний (отравлений) и борьбы с ними, если такие действия повлекли или заведомо могли повлечь распространение этих заболеваний - наказывается штрафом от тысячи  до 3 тысяч необлагаемых минимумов доходов граждан  или арестом на срок до шести месяцев, или ограничением свободы на срок до трех лет, или лишением свободы на срок до трех лет", - говорится в тексте закона.
Те же деяния, если они повлекли гибель людей или иные тяжкие последствия, наказываются лишением свободы на срок от пяти до восьми лет.