Խորհրդարանը հետաձգեց «Բանկային գաղտնիքի մասին» նախագծի քննարկումը՝ բանկերին չծանրաբեռնելու համար
ԱԺ Ֆինանսավարկային և բյուջետային մշտական հարցերի հիմնական հանձնաժողովի նիստում որոշում կայացվեց «Բանկային գաղտնիքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու նախագիծը երկրորդ ընթերցմամբ գալիք քառօրյայի նստաշրջան չընդգրկել՝ հետաձգելով այն երկու ամիս։
«Իմ քայլի» պատգամավոր Եղիշե Սողոմանյանն առաջարկեց հետաձգել հարցի քննարկումը՝ հաշվի առնելով երեկվանից հանրապետությունում գործող արտակարգ դրությունով պայմանավորված ԿԲ ծանրաբեռնվածությունը։
«Քանի որ ԿԲ-ն և առտևային բանկերը արտակարգ պայմաններում են գործում, փորձենք նախագծերի մասով այնպիսի մոտեցում ցուցաբերել, որ ԿԲ-ին և վարկային կազմակերպություններին նոր նախագծերով չծանրաբեռնենք այս շրջանում, որպեսզի բանկերը կարողանան կենտրոնանալ այն խնդիրների վրա, որոնք առաջացել են երկրում այս իրավիճակի պարագայում։ Գիտենք, որ վարկառումների մասով բանկերը որոշակի զիջումների են գնում, վերակառուցման, ծրագրային ապահովման փոփոխությունների կարիք կա։ Նրանք բազմաթիվ խնդիրներ ունեն լուծելու», – ասաց պատգամավորը։

Обсуждение поправок в закон «Об арбитре финансовой системы» отложено на два месяца
Постоянная комиссия по финансово-кредитным и бюджетным вопросам сегодня на заседании приняла решение не включать в повестку предстоящих четырехдневных заседаний проект внесения изменений и дополнений в закон «Об арбитре финансовой системы» во втором чтении.
Член фракции «Мой шаг» Егише Согомонян предложил отложить обсуждение вопроса с учетом перегруженности Центрального банка из-за действующего в республике со вчерашнего дня чрезвычайного положения.
«Поскольку Центробанк и коммерческие банки работают в чрезвычайных условиях, попробуем проявить по части проектов такой подход, чтобы не перегружать в этот период ЦБ и кредитные организации новыми законопроектами, чтобы они могли сконцентрироваться на проблемах, которые возникли в стране в этой ситуации. Мы знаем, что банки идут на уступки по части кредитов, есть необходимость в изменении программного обеспечения, реконструкции. Им предстоит решить множество проблем», - сказал депутат.