«Հրապարակ». Կառավարությունը արտակարգ դրություն մտցրեց, սակայն հենց իրենք էլ խախտեցին իրենց սահմանած կարգը
18/03/2020 09:35
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Կառավարությունը մարտի 16-ին արտակարգ դրություն մտցրեց, որի պայմաններում արգելվում են 20 հոգուց ավելի մարդու մասնակցությամբ հավաքները, սակայն հենց երեկ իրենք էլ խախտեցին իրենց սահմանած կարգը: Ցերեկը մոտ 50-60 լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հավաքել էին կառավարության նիստերի դահլիճում, որ մեզ բացատրեն, թե ինչ է նշանակում արտակարգ դրության խոսքի ազատության սահմանափակման դրույթը, և ինչպես անենք, որ խուճապ չտարածենք:
Իսկ թե որն է խուճապի սահմանումը, ինչպես որոշենք` որ լուրը կարող է առաջացնել խուճապ, որը՝ ոչ, հանդիպման մասնակից արդարադատության փոխնախարար Վահե Դանիելյանը և «Իմ քայլի» պատգամավորներ Սուրեն Գրիգորյանն ու Վահագն Թևոսյանն այդպես էլ չկարողացան հստակ սահմանել: Բայց երկու ժամ շարունակ հորդորեցին չտարածել մի բան, որի սահմանումն իրենք չգիտեին:
Նույն օրը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ, որը նախորդ օրը քաղաքացիներին հորդորում էր հնարավորինս քիչ լինել հանրային վայրերում, հեռախոսը ձեռքին մտել էր խանութներն ու սելֆի էր անում մարդկանց հետ, ակտիվ շփվում ում հետ պատահի: Հետո էլ ուզում են, որ հանրությունը լուրջ ընդունի այս իշխանությանը»:

«Грапарак»: Правительство ввело чрезвычайное положение, однако само нарушило установленный порядок
Газета «Грапарак» пишет, что правительство объявило 16 марта чрезвычайное положение, в условиях которого запрещаются собрания с участием более 20 человек, однако буквально вчера они нарушили установленный ими же порядок. Днем около 50-60 представителей средств массовой информации собрались в зале заседаний правительства, чтобы им объяснили, что означает положение об ограничении свободы слова в условиях чрезвычайного положения и как сделать, чтобы не распространять панику.
Однако участник встречи заместитель министра юстиции Ваге Григорян и депутаты фракции «Мой шаг» Сурен Григорян и Ваагн Тевосян так и не смогли четко объяснить, что является определением паники, как решить, какая информация может вызвать панику, а какая нет. Несмотря на это, они в течение двух часов подряд призывали не распространять что-то, определения которого они не знают.
В этот же день премьер-министр Никол Пашинян, который призывал граждан по возможности не посещать общественные места, зашел в магазин с телефоном в руке и делал селфи с людьми, активно общался, с кем попало. После этого хотят, чтобы общество серьезно относилось к этой власти», - пишет газета.