Առաջիկայում կառավարությունն առնվազն 150 մլրդ դրամի աջակցություն կցուցաբերի տնտեսությանը. Փաշինյան
Մեր տնտեսությանը միանշանակ պետք է աջակցենք, և առաջիկայում կառավարությունն առնվազն 150 մլրդ դրամի աջակցություն կցուցաբերի տնտեսությանը:
«Հարցը հետևյալն է՝ ինչպե՞ս, ո՞ր ճյուղերին, ընդ որում, թե որ ճյուղերին հարցին պատասխանելիս մենք պետք է միտվենք ոչ թե անցյալին, այլ՝ ապագային, ոչ միայն որ ճյուղերին, այլև՝ ինչպես», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ կառավարությունը փաթեթ է պատրաստել, ապա մանրամասնեց.
«Մի քանի օրվա մեջ այս փաթեթը կգործարկվի և գործնականում հնարավոր կլինի կիրառել։ Մենք ուզում ենք միջոցներ ձեռնարկել, որոնց արդյունքում ոչ միայն բիզնեսին կաջակցենք, այլև՝ կոնկրետ մարդկանց, համոզված լինելով, որ մեր աջակցությունը կհասնի կոնկրետ մարդկանց։
Առաջին փուլով մենք 25 մլրդ դրամ կհատկացնենք հետևյալ ծրագրին և կասենք, որ այն ընկերությունները, որոնք կվերցնեն վարկ հայաստանյան բանկերից՝ դրամական արտահայտությամբ, իրենց աշխատողների աշխատավարձը վճարելու համար, իրենց հարկային պարտավորություն կատարելու, իրենց կոմունալ վճարները վճարելու, հումք ձեռք բերելու համար, և էլի կետեր կլինեն, կհրապարակվի որոշումը, կառավարությունն այդ վարկի 50%-ը կհամաֆինանսավորի 0 %-ով, իսկ բանկի հատվածի տոկոսը կսուբսիդավորի, որպեսզի այդ հատվածը նույնպես լինի 0 %-ով»։
Վարչապետը նշեց՝ ինչպես համաճարակից առաջ, այնպես էլ՝ համաճարակից հետո, մարդիկ շարունակում են սնվել:
«Հետևաբար, սա լավ ժամանակ է, ոպեսզի մենք լուրջ աջակցություն ցույց տանք մեր գյուղատնտեսությանը։ Մենք հիմա խնդիր ենք դրել այնպես անել, որ շատ արագ գյուղատնտեսության ոլորտի վարկերը սուբսիդավորենք այնքան, մինչև դրանք դառնան 0 %։ Այսինքն, մեր գյուղատնտեսությանը պետք է 0 %-անոց վարկեր տանք և քաջալերենք հնարավորինս շատ մարդկանց զբաղվել գյուղատնտեսությամբ։ Գյուղատնտեսությունը ճիշտ ոլորտն է, որտեղ կարելի է ներդրումներ անել», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

В ближайшее время правительство окажет содействие экономике как минимум на 150 млрд. драмов – Никол Пашинян
18/03/2020 21:52
В ближайшее время правительство Армении предоставит для содействия экономике как минимум 150 млрд. драмов, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью телеканалу «Шант».
«Вопрос в следующем, каким образом и каким областям, причем, при ответе на вопрос, каким отраслям, мы должны смотреть не в прошлое, а в будущее», - отметил он.
Никол Пашинян сказал, что правительство подготовило пакет мер, уточнив:
«В течение нескольких дней этот пакет будет задействован, и его можно будет реализовать на практике. Мы хотим предпринять меры, в результате которых поддержим не только бизнес, но и конкретных людей.
По первому этапу будет выделено 25 млрд. драмов на следующую программу: те компании, которые возьмут кредит у армянских банков для выплаты зарплаты своим работникам, выполнения своих налоговых обязательств, коммунальных платежей, правительство окажет им софинансирование 50% этого кредита с нулевой процентной ставкой. А процент сегмента банка будет субсидироваться, чтобы этот сектор также был нулевым», - сказал премьер-министр.
Премьер-министр отметил, что как до эпидемии, так и после эпидемии людям нужны будут продукты питания.
«Следовательно, это хорошее время, чтобы мы оказали серьезную поддержку сельскому хозяйству. Мы поставили задачу сделать так, чтобы очень быстро субсидировать кредиты сельскохозяйственной сферы до тех пор, пока они станут нулевыми. То есть, мы должны предоставить сельскому хозяйству кредиты с нулевым процентом и поощрять как можно больше людей заниматься сельским хозяйством. Сельское хозяйство – эта  сфера, куда можно инвестировать», - сказал Никол Пашинян.