Առաջիկայում կառավարությունն առնվազն 150 մլրդ դրամի աջակցություն կցուցաբերի տնտեսությանը. Փաշինյան
Մեր տնտեսությանը միանշանակ պետք է աջակցենք, և առաջիկայում կառավարությունն առնվազն 150 մլրդ դրամի աջակցություն կցուցաբերի տնտեսությանը:
«Հարցը հետևյալն է՝ ինչպե՞ս, ո՞ր ճյուղերին, ընդ որում, թե որ ճյուղերին հարցին պատասխանելիս մենք պետք է միտվենք ոչ թե անցյալին, այլ՝ ապագային, ոչ միայն որ ճյուղերին, այլև՝ ինչպես», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ կառավարությունը փաթեթ է պատրաստել, ապա մանրամասնեց.
«Մի քանի օրվա մեջ այս փաթեթը կգործարկվի և գործնականում հնարավոր կլինի կիրառել։ Մենք ուզում ենք միջոցներ ձեռնարկել, որոնց արդյունքում ոչ միայն բիզնեսին կաջակցենք, այլև՝ կոնկրետ մարդկանց, համոզված լինելով, որ մեր աջակցությունը կհասնի կոնկրետ մարդկանց։
Առաջին փուլով մենք 25 մլրդ դրամ կհատկացնենք հետևյալ ծրագրին և կասենք, որ այն ընկերությունները, որոնք կվերցնեն վարկ հայաստանյան բանկերից՝ դրամական արտահայտությամբ, իրենց աշխատողների աշխատավարձը վճարելու համար, իրենց հարկային պարտավորություն կատարելու, իրենց կոմունալ վճարները վճարելու, հումք ձեռք բերելու համար, և էլի կետեր կլինեն, կհրապարակվի որոշումը, կառավարությունն այդ վարկի 50%-ը կհամաֆինանսավորի 0 %-ով, իսկ բանկի հատվածի տոկոսը կսուբսիդավորի, որպեսզի այդ հատվածը նույնպես լինի 0 %-ով»։
Վարչապետը նշեց՝ ինչպես համաճարակից առաջ, այնպես էլ՝ համաճարակից հետո, մարդիկ շարունակում են սնվել:
«Հետևաբար, սա լավ ժամանակ է, ոպեսզի մենք լուրջ աջակցություն ցույց տանք մեր գյուղատնտեսությանը։ Մենք հիմա խնդիր ենք դրել այնպես անել, որ շատ արագ գյուղատնտեսության ոլորտի վարկերը սուբսիդավորենք այնքան, մինչև դրանք դառնան 0 %։ Այսինքն, մեր գյուղատնտեսությանը պետք է 0 %-անոց վարկեր տանք և քաջալերենք հնարավորինս շատ մարդկանց զբաղվել գյուղատնտեսությամբ։ Գյուղատնտեսությունը ճիշտ ոլորտն է, որտեղ կարելի է ներդրումներ անել», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

Armenia’s government to direct 150 billion AMD to country’s economy: PM
We must definitely assist our economy, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said in an interview with Shant TV, adding that the government will direct 150 billion AMD to the economy.
“The question is how and to what branches. While making such decision we must focus not on the past but on the future,” Pashinyan said.
The head of the government also said about a package prepared by the government.
“This package will start operating in a few days and be applied practically. We want to undertake measures not only to assist business but concrete people too,” he said.
“In the first phase we will allocate 25 billion to the program and will tell the companies who will take AMD loans from Armenian banks that we will co-finance 50% of the loan with 0% interest rate and will subsidize the percentage of the bank sector for it to be 0% too,” he said.
The head of the government also stressed that it is a good time to seriously assist the agriculture.
“We have put an issue to rapidly subsidize the loans in the agricultural sector to make them 0%,” he said, stressing that they will encourage people to engage in agricultural works.