Ցուցաբերել առավելագույն զգուշություն և զսպվածություն. Արտակ Դավթյանն ուղերձ է հղել զինծառայողների ծնողներին
18/03/2020 15:20
ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանն ուղերձ է հղել պարտադիր ժամկետային զինծառայողների ծնողներին, հարազատներին, բարեկամներին։
«Սիրելի´ հայրենակիցներ, նոր տեսակի կորոնովիրուսային վարակն օրեցօր ընդլայնում է իր սահմանները՝ ներառելով նաև Հայաստանի Հանրապետությունը: Կանգնած լինելով կորոնավիրուսային վարակի լրջագույն մարտահրավերի առաջ՝ Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունները երկրում հաստատեցին արտակարգ դրություն համազգային և միասնական ջանքերով պայքարելու և կանխելու վարակի լայնածավալ տարածումը, զարգացումն ու դրա բացասական հետևանքները երկրի տնտեսության վրա:
ՀՀ ԶՈՒ ղեկավարության համար զինծառայողը բարձրագույն արժեք է, և հնարավոր ամեն ինչ արվում է նրան առողջական խնդիրներից զերծ պահելու համար:
Ստեղծված իրավիճակում ՀՀ զինված ուժեր վարակի ներթափանցումը կանխելու նպատակով դիմում եմ ձեզ.
Անհարկի չմիջամտել համա­ճա­րակի դեմ զինված ուժերի հրամանատարության, առողջապահության նախարարու­թյան և այլ պետական կառույցների հետ համատեղ լայնածավալ ու բազմապիսի աշխատանքներին ու կանխարգելիչ միջոցա­ռումներին,
գիտակցված և ըմբռնումով մոտենալ ժամկետային պարտադիր զինծառայողներին արձակուրդ չտրամադրելու որոշմանը. այս քայլը միտված է վերջիններիս շփումը հնարավոր վա­րակակիր քաղաքացիների հետ բացառելուն,
խուսափել զինծառայողներին սնունդ, հիգիենայի պարագաներ և այլ միջոցներ ուղարկելուց:
Հեռախոսային զրույցների ժամանակ վարակի տարածման կամ հարազատների, բարեկամների, ծանոթների վարակված լինելու մասին տեղեկատվություն չհայտնել զինծառայողների մոտ տագնապային տրամադրություն չստեղծելու համար:
Ցուցաբերելով առավելագույն զգուշություն և զսպվածություն` հնարավորություն կընձեռեք ձեր զավակներին անշեղորեն կատարել իրենց պարտականությունները:
Համոզված ու լիահույս եմ, որ մեր համատեղ և փոխըմբռնված աշխատանքի շնորհիվ հաղթահարելու ենք նաև այս մարտահրավերը:

Начальник Генштаба ВС Артак Давтян призвал родителей военнослужащих проявить максимальную осторожность и сдержанность
18/03/2020 16:38
Начальник Генштаба ВС Армении, генерал-лейтенант Артак Давтян обратился к родителям, родственникам и друзьям военнослужащих срочной службы.
«Дорогие соотечественники, кононавирус нового типа с каждым днем расширяет свою географию, включая также Республику Армения. Власти Армении ввели в стране чрезвычайное положение для сплоченной и общенациональной борьбы и предотвращения широкомасштабного распространения вируса, а также негативных последствий этого для экономики Армении.
Военнослужащий – наивысшая ценность для Вооруженных сил Армении и предпринимается максимально возможное, чтобы уберечь его от проблем со здоровьем. В создавшейся ситуации обращаюсь к Вам с целью предотвращения проникновения инфекции в армию:
не вмешиваться неуместно в совместные широкомасштабные работы и профилактические мероприятия, проводимые командованием Вооруженных сил, министерством здравоохранения и другими государственными структурами,
с пониманием отнестись к решению о непредоставлении отпуска военнослужащим срочной службы, этот шаг направлен на максимальное исключение контактов с потенциальными носителями вируса,
избегать отправлять военнослужащим посылки с продуктами питания, предметами гигиены и другими средствами,
не сообщать информацию о распространении коронавируса или о заражении родственников, друзей или знакомых во избежание панических настроений.
Проявив максимальную осторожность и сдержанность, вы предоставите им возможность неуклонно исполнять свои обязанности.
Уверен и полон надежд, что благодаря нашей совместной и скоординированной работе мы преодолеем также этот вызов. Желаю всем здоровья», - говорится в послании.