«Հայփոստ»-ի բաժանմունք այցելելու անհրաժեշտություն չկա․ ինքնամեկուսացեք տանը. Նախարար
«Հայփոստ» ՓԲԸ ընկերության աշխատակիցներն անձամբ կայցելեն շահառուներին՝ կանխիկ եղանակով ստացվող կենսաթոշակները և նպաստները նրանց բնակության վայր հասցնելու նպատակով, հայտնում է ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը։
«Սոցիալական ապահովության ծառայություններ այցելելու անհրաժեշտություն չկա․
կստեղծվեն իրավական հիմքեր այն դեպքերի համար, եթե կենսաթոշակի և նպաստների բնագավառում որոշակի գործողություններ կատարելու ժամկետները լրանում են 2020 թվականի մարտ և ապրիլ ամիսներին, ապա համապատասխան պարտականությունը կատարելու ժամկետը, իրավունքի ուժով երկարաձգվում է մինչև 2020 թվականի մայիսի 31-ը։
Հայաստանում գտվելու փաստը հաստատելու նպատակով բանկ ներկայանալու անհրաժեշտություն չկա․
իրավական հիմքեր են ստեղծվում որպեսզի երկարաձգվի կենսաթոշակի համար բանկ ներկայանալու ժամկետը, եթե այն լրանում է մինչև ս.թ. ապրիլի 30-ը և կենսաթոշակառուն գտնվում է Հայաստանի Հանրապետությունում:
Խնդում եմ, ինքնամեկուսացեք տանը, դա որևէ կերպ չի խոչընդոտի վերը նշված ծառայություններից և երաշխիքներից օգտվելու ձեր իրավունքի իրացմանը», - նշել է նախարարը։

Нет необходимости посещать отделения ЗАО «Айпос», самоизолируйтесь дома – министр
Сотрудники ЗАО «Айпост» сами будут посещать бенефициариев, чтобы доставить к местам их проживания получаемые в наличном виде пенсии и пособия, сообщает министр социального обеспечения Заруи Батоян.
«Нет необходимости посещать службы социального обеспечения:
будут созданы правовые основания в случаях, если сроки выполнения определенных действий в сфере пенсий и пособий истекают в марте и апреле, срок выполнения соответствующих обязанностей продлевается до 31 мая 2020 года в силу закона.
Для подтверждения факта нахождения в Армении нет необходимости являться в банк:
создаются правовые основания для продления срока, в течение которого нужно явиться в банк для пенсии, если он истекает до 30 апреля сего года и пенсионер находится в Армении.
Прошу самоизолироваться дома, это каким-либо образом не будет препятствовать реализации вашего права пользоваться вышеуказанными услугами и гарантиями», - отметила Заруи Батоян.