«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունն ամբողջովին կիսում է Հայաստանի ժուռնալիստների միության և լրատվամիջոցների խմագիրների հայտարարության տեքստում տեղ գտած մտահոգությունները
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունն ամբողջովին կիսում է Հայաստանի ժուռնալիստների միության և լրատվամիջոցների խմագիրների հայտարարության տեքստում տեղ գտած մտահոգությունները և կոչ է անում պարետ Ավինյանին հնարավորինս սեղմ ժամկետներում պարզաբանել առաջադրվաց հարցադրումները:
Հաշվի առնելով արտակարգ իրադրության պայմաններում գործունեություն ծավալելու միջազգային փորձը՝ «Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը կարծում է, որ պարետի գրասենյակը և ընդհանրապես՝ պետական իշխանությունը պարտավոր են հնարավորինս բարենպաստ պայմաններ ապահովել լրատվամիջոցների ազատ գործունեության համար․ գիտակցելով, որ արտակարգ դրության պայմաններում խուճապային տրամադրություններից զերծ մնալու, բնակչության հետ կայուն բացատրական աշխատանքի գործում թիվ մեկ օգնականները, դաշնակիցներն ու բարեկամները լրատվամիջոցներն են: Ցավոք, դրա գիտակցումը ներկայիս որոշում կայացնողների շրջանում չի նկատվում: Հարկ ենք համարում շեշտել, որ արտակարգ իրավիճակի պայմաններում լրատվություն տարածելու փաստացի մենաշնորհը պարետատանը դնում է չափազանց պատասխանատու իրավիճակում՝ լրատվության օպերատիվության եւ ճշգրտության տեսանկյունից։
Օրինակ, միջազգային լրատվությունը տարածելու արգելքը չի նշանակում, թե այդ այդ լրատվությունը հասանելի չէ հայ հասարակությանը, եւ անգամ այդ լրատվության եւ պարետատան տարածած տեղեկատվության միջեւ անգամ փոքր անհամապատասխանությունը կարող է կասկածի տակ դնել ողջ պաշտոնական տեղեկատվության օբյեկտիվությունը։ Ուստի և «Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը, մտահոգված լինելով արտակարգ դրության պայմաններում լրատվամիջոցների ազատ գործունեության սահմանափակումներում առկա անորոշությունների խնդրով, կոչ է անում պարետ Տիգրան Ավինյանին հնարավորինս սեղմ ժամկետներում պարզաբանել Հայաստանի ժուռնալիստների միության և լրատվամիջոցների խմագիրների հայտարարության տեքստում տեղ գտած հարցադրումները: Ստեղծված ծանր իրավիճակում պարետի գրասանյակը պարտավոր է գրավոր, սպառիչ կերպով անհապաղ պարզաբանումներ տրամադրել հնչեցված բոլոր հարցադրումների մասին, հնարավորություն ընձեռելով լրատվամիջոցներին որքան հնարավոր է շուտ իրենց աշխատանքը կազմակերպել, առանց անորոշությունների և դրանցից բխող կաշկանդող հանգամանքների:
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը նաև արձանագրում է, որ կառավարության 16.03.2020թ. 298-Ն որոշման մեջ տեղ գտած անորոշությունները արդեն իսկ պատճառ են դարձել միջազգային կոշտ քննադատության համար: Մենք ամբողջովին համակարծիք ենք Հայաստանի մասին «Լրագրողներ առանց սահմանների» միջազգային կազմակերպության հայտարարության տեքստի հետ, որում ասվում է, որ «տեղեկատվությունը վերահսկելը ոչ թե օգնում է համաճարակի դեմ պայքարին, այլ նպաստում է բամբասանքների ու վախերի տարածմանը»: Նման խնդիրներից զերծ մնալու ամենաարդյունավետ ճանապարհն է հնչեցված հարցադրումների անհապաղ պարզաբանումն ու լրատվամիջոցների հետ կայուն գործընկերային հարաբերությունների հաստատումը։

“Media Advocate” fully shares the concerns expressed in the statement of the Journalists’ Union of Armenia and media editors
19/03/2020 11:16
“Media Advocate” fully shares the concerns expressed in the statement of the Journalists’ Union of Armenia and media editors as well as urges commandant Avinyan to clarify the proposed questions as soon as possible, the initiative said in a statement.
"Considering the international experience of operating in a state of emergency, “Media Advocate” Initiative believes that the Commandant’s office and the government in general are obliged to provide the most favorable conditions for the free operation of the media realizing that in the state of emergency, the number one assistants, allies, and friends in order to avoid panic-stricken, steady explanatory work with the population are media outlets. Unfortunately, current decision makers are not aware of it. It is worth emphasizing that the actual monopoly of media dissemination in an emergency situation puts the Commandant’s office in a very responsible position from the point of view of media operability and accuracy. For example, the prohibition on disseminating international news does not mean that that kind of information is not available to the Armenian public. Moreover, even a slight mismatch between the information disseminated by the media and the Commandant’s office may question the objectivity of all official information provided.
Therefore, “Media Advocate” initiative, concerned about the uncertainties in the restriction of the free media activity in a state of emergency, urges Mr. Tigran Avinyan to clarify the proposed questions raised in the statement of the Armenian Journalists’ Union and media editors as soon as possible. In a difficult situation, the Commandant’s office is obliged to provide written, concise and immediate explanations of all questions raised, enabling the media to organize their work as soon as possible without any uncertainties and constraints arising from them.
“Media Advocate” Initiative also states that the uncertainties found in Government’s 16.03.2020 Resolution 298-N have already became the cause of harsh international criticism. We fully agree with the statement of the Reporters Without Borders international organization on Armenia, according to which “Controlling information doesn’t help to fight epidemic but spreads rumors and fear”. The most effective way of avoiding such problems is to immediately clarify the questions raised and establish stable partnerships with the media outlets," the statement reads..