Իտալիայից Երևան վերադարձած ՀՀ քաղաքացիներից միայն մեկի մոտ է նկատվել ջերմություն․ նրան կթեստավորենք․ նախարար
19/03/2020 14:39
Մարտի 15-ին Իտալիայից Երևան վերադարձած ՀՀ քաղաքացիներից միայն մեկի մոտ է ջերմության բարձրացում նկատվել, վերջինս երեկ տեղափոխվել է հիվանդանոց, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
«Գրեթե բոլորը շատ լավ են իրենց զգում, միայն երեկ ունեցել ենք ջերմության բարձրացում մի պացիենտի մոտ, որին տեղափոխել ենք հիվանդանոց, կթեստավորենք, մնացած բոլորին թեստավորելու ենք կարանտինային ժամկետը լրանալուց հետո, որովհետև նրանք փաստացի առողջ մարդիկ են։
Նույնիսկ եթե նրանց մոտ վիրուսn առկա է, 14-րդ օրվա վերջում այն, պարզապես դուրս գալով օրգանիզմից, մեզ հնարավորություն կտա միանգամից ստանալ բացասական պատասխան, իմաստ չկա հիմա թեստավորելու։ Մենք դրանում համոզվեցինք, երբ մյուս օջախի հետ կապված անձանց թեսատավորեցիք առանց որևէ նախանշանների հայտնաբերեցինք մոտ 18 դեպք, որոնք ունեին վիրուսը, բայց որևէ ախտանշան չունեին։
Արդյունքում մեր թվերի վրա պլյուս 18 ունեցանք, հեևաբար իմաստ չկա մեկուսացված անձանց թեսատվորելու, քանի դեռ նրանց մոտ չի առաջացել գանգատ և չի լրացել կարանտինի ժամկետը», - ասաց նա։

Среди прибывших из Рима в Ереван граждан температура есть только у одного, он будет протестирован – министр
19/03/2020 15:52
Среди прибывших в Ереван из Италии граждан только у одного отмечается повышение температуры, он переведен в больницу, заявил в беседе с журналистами министр здравоохранения Арсен Торосян.
«Почти все чувствуют себя очень хорошо, вчера повысилась температура только у одного пациента, которого мы перевели в больницу, он будет протестирован. Остальных протестируем после завершения срока карантина, поскольку они фактически здоровые люди.
Даже если вирус попал в их организм, то он остается в организме 14 дней, после этого они будут протестированы, что позволит нам получить отрицательный результат. Мы убедились в этом, когда протестировали людей, связанных с другим очагом, и выявили 18 случаев заражения без каких-либо признаков. То есть у них был коронавирус, но без каких-либо симптомов.
В результате к нашим цифрам прибавилось еще 18 случаев. Следовательно, не имеет смысла проводить тестирование изолированных людей до тех пор, кока у них не появились жалобы и не истек срок карантина», - сказал министр здравоохранения.
Напомним, что их Рима в Ереван прибыли 67 граждан Армении, которые сразу были помещены под карантин.