ՊԵԿ-ը հորդորում է հարկ վճարողներին ժամանակին և ողջ ծավալով կատարել հարկային պարտավորությունները
Պետական եկամուտների կոմիտեն հարկ վճարողներին հիշեցնում է, որ ՀՀ հարկային օրենսգրքով սահմանված են հարկի հաշվարկման, հարկերի վճարման, հարկային պարտավորությունների գանձման կարգն ու ժամկետները, ինչպես նաև հարկային արտոնությունները:
Օրենսգրքով կամ Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով կարող են սահմանվել հարկային արտոնությունների հետևյալ տեսակները` հարկի վճարման ժամկետի հետաձգում, օրենսգրքի դրույթները խախտելու համար հաշվարկված տույժերից և տուգանքներից ազատում, նվազեցում, վճարման ժամկետների հետաձգում և այլ արտոնություններ:
Ընդ որում, հարկային արտոնությունները սահմանվում են բացառապես օրենսգրքով կամ ՀՀ օրենքներով: ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն կամ պետական կառավարման այլ մարմին իրավասու չէ իրավական որևէ այլ ակտով այս կամ այն խումբ հարկ վճարողների համար սահմանել հարկային արտոնություններ։
Հետևաբար, ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն շարունակելու է իրականացնել իրեն վերապահված գործառույթային լիազորությունները՝ հորդորելով հարկ վճարողներին ժամանակին և ամբողջ ծավալով կատարել հարկային պարտավորությունները։

Комитет госдоходов Армении призывает налогоплательщиков своевременно и в полном объеме выполнять налоговые обязательства
Комитет государственных доходов Армении напоминает налогоплательщикам, что порядок и сроки исчисления налогов, уплаты налогов, взимания налогов, а также налоговые льготы установлены Налоговым кодексом Армении.
Согласно кодексу или законам Республики Армения могут быть установлены следующие виды налоговых льгот: отсрочка уплаты налога, освобождение от штрафов и пени за нарушение положений кодекса, снижение, перенос сроков уплаты и другие льготы.
Налоговые льготы устанавливаются исключительно Налоговым кодексом или законами Республики Армения. Комитет государственных доходов или другой орган государственного управления не правомочны устанавливать по какому-либо правовому акту налоговые льготы для той или иной группы налогоплательщиков.
Следовательно, Комитет государственных доходов продолжит осуществлять возложенные на него функциональные полномочия и призывает налогоплательщиков своевременно и в полном объеме выполнять налоговые обязательства.