Ուկրաինայում դեֆոլտ է կանխատեսվում կորոնավիրուսի պատճառով
Քաղաքագետ Մարատ Բաշիրովը պատմել է, թե ինչ ազդեցություն է ունենալու կորոնավիրուսով վարակի պանդեմիան Ուկրաինայի քաղաքական և տնտեսական իրավիճակի վրա, և ինչ հետևանքների կարող է հանգեցնել այն: Այդ մասին հայտնում է Ukraina.ru- ն:
Նրա կարծիքով՝ Ուկրաինան Եվրամիության համար «կոկորդում ոսկոր» է, այդ իսկ պատճառով երկիրը միանշանակ «դուրս կմնա ԵՄ օրակարգից»:
«Ես ակնկալում եմ, որ տնտեսական իրավիճակն այնտեղ կվատթարանա, և նրանք կմոտենան դեֆոլտի: Որոշ առումներով դա նրանց ձեռնտու է », - կարծում է Բաշիրովը:
Միևնույն ժամանակ, նա առաջարկել է, որ հակառուսական պատժամիջոցները վերացնելու դեպքում Կիևին սպառնում է «մերկ ձեռքերով» մնալու ռիսկը:
Փորձագետը նշում է, որ այս իրավիճակում «բոլորը մտածում են, թե ինչպես խնայել իրենց տնտեսությունները»:
«Հետևաբար, տնտեսության անկման և առևտրային հարաբերությունների անկման խորությունը աղետալի կլինի», - ասել է Բաշիրովը:

Украине предcказали дефолт из-за коронавируса
Политолог Марат Баширов рассказал, какое влияние пандемия коронавируса окажет на политическую и экономическую ситуацию на Украине, и к каким последствиям она может привести. Об этом сообщает «Украина.ру».
По его мнению, Украина является для Евросоюза «костью в горле», из-за чего она точно «выпадет из повестки» дня ЕС.
«Я ожидаю, что там резко ухудшится экономическая ситуация, и они вплотную подойдут к дефолту. В чем-то это им выгодно», — считает Баширов.
При этом он предположил, что в случае отмены антироссийских санкций Киев рискует остаться «с голыми руками».
Эксперт указывает на то, что в сложившейся ситуации «все думают о том, как спасти свои экономики».
«Поэтому глубина падения экономики и глубина падения торговых отношений будут катастрофическими», — отметил Баширов.