«Հրապարակ». Դատախազությունից մինչև ՊԵԿ փորձում են Միքայել Մինասյանին մեղադրանք առաջադրելու հիմքեր «պեղել»
21/03/2020 10:07
«Մեր աղբյուրների փոխանցմամբ՝ ՀՀ իշխանություններին հունից հանում են Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան, Սերժ Սարգսյանի փեսա Միքայել Մինասյանի ակտիվությունը և նրա շուրջ կոնսոլիդացիայի մասին լուրերը։ Բանն այն է, որ ՀՀ վարչապետ ընտրվելուց ի վեր Նիկոլ Փաշինյանն իր գրեթե բոլոր ելույթներում տարբեր հայտարարություններ է արել Մինասյանի մասին, բայց մինչ օրս վերջինիս հետ կապված որևէ քրեական գործ հարուցված չէ։
Իրավապահ համակարգի մեր աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Մինասյանի վերջին աղմկահարույց գրառումից հետո Փաշինյանն իրավապահ համակարգի ղեկավարներին հրահանգել է մինչև հաջորդ շաբաթվա կեսը հարուցել ցանկացած քրեական գործ՝ Մինասյանին որպես մեղադրյալ ներգրավելու և նրա նկատմամբ հետախուզում հայտարարելու համար։ Նույն աղբյուրի փոխանցմամբ, 2 օր է՝ դատախազությունից մինչև ՊԵԿ փորձում են մեղադրանքի հիմքեր «պեղել»։
Մենք պարզեցինք, որ Մինասյանի՝ դեսպան եղած ժամանակ ներկայացրած հայտարարագրերից մեկում տեխնիկական վրիպակ են գտել, որից այժմ փորձում են քրեական գործ ստանալ։ Բացի քրեական գործի հիմքերի փնտրտուքից, ուժայինները լծվել են «հարմար» դատավոր գտնելու գործին, որը կհամաձայնի տեխնիկական սխալը որակել որպես հանցագործություն՝ բավարարելով Մինասյանին կալանավորելու միջնորդությունը»:

«Грапарак»: Уже 2 дня все – с прокуратуры и до Комитета государственных доходов – пытаются «раскопать» основания для обвинения Микаела Минасяна
21/03/2020 12:13
Газета «Грапарак» пишет со ссылкой на свои источники, что активность бывшего посла Армении при Святом Престоле, зятя Сержа Саргсяна Микаела Минасяна и слухи о консолидации вокруг него выводят из себя власти. Дело в том, что с момента избрания премьер-министром Никол Пашинян почти во всех своих выступлениях озвучивал различные заявления о Микаеле Минасяне, однако по сей день в отношении него какого-либо уголовного дела не возбуждено.
Как передают источники издания в правоохранительных органах, после последнего резонансного поста Микаела Минасяна Пашинян приказал руководителям правоохранительной системы возбудить до половины следующей недели любое уголовное дело с тем, чтобы привлечь Минасяна в качестве обвиняемого и объявить его в розыск. Как сообщает тот же источник, уже 2 дня все – с прокуратуры и до Комитета государственных доходов – пытаются «раскопать» основания для обвинения.
«Мы выяснили, что в одной из представленных Микаелом Минасяном деклараций в период работы послом нашли техническую промашку, из которой сейчас пытаются сфабриковать уголовное дело. Кроме поиска оснований для уголовного дела, силовики приступили к поиску "подходящего" судьи, который согласиться квалифицировать техническую промашку как преступление и удовлетворить ходатайство об аресте Микаела Минасяна», - пишет газета.