Կորոնավիրուսի տարածման հետ կապված՝ Վրաստանի տարածքում բեռնատարների համար նոր կարգավորումներ են սահմանվել․ ՊԵԿ
21/03/2020 11:01
Վրաստանում ՀՀ դեսպանությունից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ աշխարհում կորոնավիրուսի տարածմամբ պայմանավորված՝ Վրաստանի ֆինանսների նախարարության եկամուտների ծառայությունը Վրաստանի տարածքում բեռնատարների համար նոր կարգավորումներ է սահմանել, հայտնում են ՊԵԿ-ից:
Խստացվում է կորոնավիրուսի տարածման բարձր ռիսկ ունեցող երկրներում՝ Չինաստանում, Հարավային Կորեայում, Իտալիայում, Իրանում, Ավստրիայում, Գերմանիայում, Ֆրանսիայում, Նորվեգիայում, Շվեյցարիայում, Իսպանիայում և Դանիայում վերջին 14-օրվա ընթացքում եղած բեռնատարների նկատմամբ վերահսկողությունը: Մասնավորապես, այն վարորդները, որոնք եղել են այդ երկրներում, ուղեկցվելու են Վրաստանով տարանցիկ բեռնափոխադրում իրականացնելու ողջ ընթացքում՝ անցակետից մինչև անցակետ։
Վերջին 14 օրվա ընթացքում այդ երկրներում եղած և Վրաստան ապրանքներ ներմուծող բեռնատարների վարորդներին կփոխարինեն ռիսկային խմբին չպատկանող անձինք, մաքսային մարմինը կախտահանի մեքենաները։ Եթե տվյալ բեռնատարի վարորդը օտարերկրացի է, նա կվերադառնա այն երկիր, որտեղից ժամանել է, իսկ եթե Վրաստանի քաղաքացի է, նրան կուղարկեն կարանտին: Այլ պարագայում՝ բեռի քարշակը կարող է փոխարինվել ոչ ռիսկայինով. մաքսային ծառայությունը կախտահանի կցորդիչը, իսկ քարշակը ետ կուղարկի այն ուղղությամբ, որտեղից այն ժամանել է: Եթե անհնար լինի վարորդին փոխարինել, ապա մեքենան կհասնի մոտակա անցակետ, և այնտեղ բեռը կտեղափոխվի այլ մեքենա:
Ինչ վերաբերում է ռիսկային գոտուց դուրս երկրների վարորդներին և ապրանքներին, ապա այս դեպքում վարորդները ենթարկվելու են խիստ ստուգման. ստուգվելու է նրանց ջերմությունը և այլ ախտանշանների առկայությունը: Եթե օտարերկրացի վարորդը հիվանդության ախտանշաններ ունենա, նրան կվերադարձնեն ժամանման երկիր։ Վրաստանի քաղաքացի վարորդին կուղարկեն կարանտին, իսկ բեռները կանցնեն ռիսկային երկրներից բերված բեռների ստուգման ընթացակարգով։

На территории Грузии из-за распространения коронавируса установлены новые регулировки для грузовиков– КГД Армении
21/03/2020 13:20
Комитет государственных доходов (КГД) Армении сообщает, что, согласно полученной из посольства Армении в Грузии информации, Служба доходов министерства финансов Грузии из-за распространения коронавирусной инфекции установила на территории своей страны новые регулировки для грузовиков.
Так, ужесточается надзор в отношении грузовиков, на протяжении последних 14 дней находившихся в странах высокого риска распространения коронавируса – Китае, Южной Корее, Италии, Иране, Австрии, Германии, Франции, Норвегии, Швейцарии, Испании и Дании. В частности, водители, которые побывали в этих странах, будут сопровождаться в течение всего периода грузоперевозки по территории Грузии – от КПП до КПП.
Водителей, побывавших в этих странах за последние 14 дней и импортирующих товары в Грузию, заменят лица, не входящие в группу риска, а таможенный орган продезинфицирует автомобили. Если водитель данного грузовика – иностранец, он вернется в страну, из которой прибыл, а если он является гражданином Грузии, то его направят на карантин. В других случаях грузовой тягач может быть заменен на нерисковый: таможенная служба продезинфицирует прицеп, а тягач отправит назад в том направлении, откуда он прибыл. Если замена водителя будет невозможна, то автомобиль доедет до ближайшего пропускного пункта, и там груз будет перенесен в другую машину.
Что касается водителей и грузов из стран вне рисковой зоны, в этом случае водитель будет подвергнут строгой проверке: будет измерена его температура и проверено наличие у него других симптомов. Если у иностранного водителя будут обнаружены симптомы заболевания, его вернут в страну прибытия. Водителя-гражданина Грузии направят на карантин, а груз пройдет через процедуру проверки грузов, прибывших из рисковых стран.