Հունվար և փետրվար ամիսների համեմատ շտապբուժօգնության կանչերի թիվը նվազել է. Թագուհի Ստեփանյան
Հունվար և փետրվար ամիսների համեմատ շտապբուժօգնության կանչերի թիվը նվազել է, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց շտապօգնության ծառայության տնօրեն Թագուհի Ստեփանյանը։
«Եթե հունվար և փետրվար ամիսներին մենք օրական սպասարկել էինք 900-950 կանչ, այսօր սպասարկում ենք 700-750 կանչ», - ասաց Թագուհի Ստեփանյանը։
Նա նշեց՝ հիմնական կանչերը սիրտ-անոթային հիվանդությունների դեպքում են, երկրորդ տեղում սուր շնչառական հիվանդություններն են, երրորդում՝ վնասվածքների համար կանչերը։
«Եթե համեմատում ենք սուր շնչառական հիվանդությունների թիվը հունվար-փետրվար ամիսների քանակի վիճակագրության հետ, պետք է նշեմ, որ սուր շնչառական հիվանդությունների թիվն էլ է պակասել», - տեղեկացրեց շտապօգության ծառայության տնօրենը։

По сравнению с январем-февралем число вызовов скорой помощи сократилось – Тагуи Степанян
По сравнению с январем-февралем этого года число вызовов скорой помощи сократилось, заявила сегодня в ходе встречи с журналистами директор ЗАО «Скорая медицинская помощь».
«Если в январе-феврале мы ежедневно обслуживали 900-950 вызовов, то сегодня обслуживаем 700-750 вызовов», - сказала Тагуи Степанян.
Она отметила, что основное количество вызовов связано с сердечнососудистыми заболеваниями, на втором месте острые респираторные заболевания, на третьем – вызовы из-за травм.
«Если сравнить количество острых респираторных заболеваний со статистикой за январь-февраль, то должна отметить, что количество ОРЗ уменьшилось», - отметила Тагуи Степанян.