#AraratChallenge շարժման հանգանակությունները կուղղվեն առաջնագծում պայքարող բժիշկների աջակցությանը՝ տրամադրելով թոքերի արհեստական շնչառության տասը սարք Հայաստանի հիվանդանոցներին
23/03/2020 10:23
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության գործընկերների եւ աջակիցների անունից ցանկանում ենք հաստատել, որ կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) բռնկման ու տարածման ընթացքում ամբողջապես մտադիր ենք շարունակելու մեր ջանքերը՝ օգնելու ամենակարիքավորներին՝ միաժամանակ աջակցելով Հայաստանում առաջնագծում պայքարող առողջապահության ոլորտի մասնագետներին:
«Ավրորայի» առաքելության առանցքային գաղափարը կյանք եւ հույս պարգեւելն է նրանց, ովքեր մարդասիրական աջակցության խիստ կարիք ունեն աշխարհի որեւէ անկյունում: Այդ գաղափարն ավելի քան պատեհ է հատկապես 2020 թ. մարտի 11-ին Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից COVID-19-ը պանդեմիա համարելուց հետո: Եվ այսօր ավելի, քան երբեւէ մենք հաստատակամ ենք օգնության ձեռք մեկնելու նրանց, ովքեր այլապես կարող էին անտեսված լինել կամ ամբողջովին լքված:
Այս պանդեմիան փոխել է համաշխարհային օրակարգը: Մինչ աշխարհն ուժերը կենտրոնացրել է պատվաստանյութ արտադրելու եւ վնասը նվազագույնի հասցնելու վրա, փախստականներն ու խոցելի մյուս համայնքները, որոնց անվերապահորեն աջակցում է «Ավրորան», շարունակում են տառապել եւ COVID-19 վիրուսի պատճառով բախվել լրացուցիչ այլ դժվարությունների: Մեզ համար կարեւոր է տեսադաշտից դուրս չթողնել նրանց խնդիրները:
«Ավրորան» շարունակելու է երկրորդ հնարավորություն ընձեռել նրանց, ովքեր արդեն իսկ բավական փորձությունների միջով են անցել: Միեւնույն ժամանակ, «Ավրորան» իր նպաստը կբերի համաճարակի դեմ պայքարին Հայաստանում՝ #AraratChallenge շարժման հանգանակությամբ  հիվանդանոցներին տրամադրելով թոքերի արհեստական շնչառության տասը սարք:
Իբրեւ համաշխարհային շարժում՝ մարդկանց անվտանգությունն ու առողջությունը մեզ համար ծայրաստիճան լուրջ հարց է:  Այս դժվարին ու անորոշ ժամանակներում մեկ բան պարզ է. յուրաքանչյուր օր աշխարհում ավելի ու ավելի շատ մարդ է օգնության կարիք ունենալու, եւ այդ օգնության տրամադրումը մեր պարտականությունն ու պատասխանատվությունն է։
Մարտահրավերը նետված է ամբողջ մարդկությանը, եւ մենք բոլորիդ կոչ ենք անում միանալ «Ավրորայի»՝ այն հաղթահարելու ջանքերին:

«Аврора» направит средства #AraratChallenge на поддержку самоотверженных армянских медработников, закупив 10 аппаратов ИВЛ
23/03/2020 10:35
От лица партнеров и соратников Гуманитарной инициативы «Аврора» мы хотели бы заявить, что во время вспышки COVID-19 мы продолжим нашу глобальную деятельность, направленную на оказание помощи самым уязвимым представителям общества, поддерживая в то же время местных медработников на передовой кризиса.
В основе миссии «Авроры» лежит стремление дарить людям всего мира надежду на лучшее и поддерживать тех, кто остро нуждается в гуманитарной помощи. Это особенно актуально сейчас, когда Всемирная организация здравоохранения объявила вспышку COVID-19 пандемией. Сегодня мы как никогда полны решимости протянуть руку помощи тем, кто в ином случае рискует быть покинутым или вовсе забытым.
Глобальная эпидемия изменила глобальную повестку дня. Пока мир сосредоточил свои усилия на разработке вакцины и минимизации негативных последствий, беженцы и другие уязвимые сообщества, которых неизменно поддерживает «Аврора», продолжают страдать и сталкиваются с дополнительными вызовами из-за коронавируса. Для нас предельно важно не забывать о них.
«Аврора» продолжит дарить шанс на новую жизнь тем, кому уже пришлось пережить столь многое. В то же время инициатива внесет свой вклад в борьбу с пандемией и поддержку работников здравоохранения, передав больницам в Армении 10 аппаратов искусственной вентиляции легких, закупленных на собранные в рамках кампании #AraratChallenge средства.
«Аврора» – всемирное движение, и безопасность и здоровье нашего глобального сообщества очень важны для нас. В эти непростые времена, полные неопределенности, одно остается совершенно ясным: с каждым днем все больше и больше людей в мире будут нуждаться в помощи, и наш долг и ответственность – оказать им эту помощь.
Это вызов, с которым столкнулось все человечество, и потому мы призываем всех вас присоединиться к «Авроре» и помочь нам справиться с ним вместе.