ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը Չինաստանի դեսպանի հետ քննարկել է կորոնավիրուսի դեմ պայքարի շուրջ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր
23/03/2020 14:55
Մարտի 23-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցը հեռախոսային տեսաքննարկում է (WeChat հավելվածի միջոցով) անցկացրել ՀՀ-ում ՉԺՀ դեսպան Թիեն Ըրլունի հետ, որի ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Հայաստանում և Չինաստանում նոր տիպի կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակին, տեղեկատվություն են փոխանակել այս ուղղությամբ երկու երկրների կառավարությունների կողմից ձեռնարկվող քայլերի շուրջ:
Երկուստեք գոհունակություն է արտահայտվել նոր տիպի կորոնովիրուսի դեմ պայքարի ուղղությամբ Հայաստանի և Չինաստանի միջև հաստատված սերտ համագործակցության կապակցությամբ: Նախարարի տեղակալ Ադոնցը շնորհակալություն է հայտնել դեսպան Թիեն Ըրլունին ՀՀ-ում ՉԺՀ դեսպանության օգնությամբ ՀՀ առողջապահության նախարարությանն անհատույց տրամադրված 1008 հատ նոր տիպի կորոնովիրուսի թեստերի համար, որոնք օրերս հասել են Հայաստան:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել ՀՀ և ՉԺՀ միջև մուտքի արտոնագրի պահանջը ժամանակավոր չեղարկող համաձայնագրի գործողության դադարեցման ներկայիս ժամկետը (ս.թ. մարտի 31) երկարաձգելու կապակցությամբ և պայմանավորվել սերտ կապ պահպանել տվյալ հարցի կապակցությամբ՝ համակարգելով երկու կողմից ձեռնարկվող քայլերը:
ԱԳ նախարարի տեղակալը բարձր է գնահատել այն փաստը, որ չինական կողմը շարունակաբար կիսվում է նոր տիպի կորոնավիրուսի դեմ պայքարի և կանխարգելման միջոցառումների իր լավագույն փորձով: Նա կարևորել է Չինաստանի կողմից համավարակի դեմ պայքարի վերաբերյալ գիտելիքի առցանց տեղեկատվական հարթակի ստեղծումը (Knowledge Center for China’s Experiences in Response to COVID-19), ինչպես նաև ՉԺՀ Ճըծյանգ նահանգի առաջին բժշկական համալսարանական հիվանդանոցի կողմից նոր տիպի կորոնավիրուսի կանխարգելման և բուժման մասին ձեռնարկի կազմումը, որի վերաբերյալ տեղեկատվությունը վերջին շրջանում փոխանցվել է ՀՀ առողջապահության նախարարությանը:
Կողմերը քննարկել են նաև բժշկական հատուկ արտահագուստի, դիմակների և թոքերի արհեստական օդափոխության սարքերի մատակարարումների հետ կապված հարցեր: ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը խնդրել է չինական կողմին շարունակել այս ուղղությամբ տրամադրվող աջակցությունը: Դեսպան Թիենը նշել է, որ Չինաստանը պատրաստ է Հայաստանին հավելյալ աջակցություն ցուցաբերել՝ անհատույց տրամադրելով բժշկական հատուկ արտահագուստ և թոքերի արհեստական օդափոխության սարքեր 110.000 ԱՄՆ դոլարի չափով:
Դեսպան Թիենն ընդգծել է չինական կողմի պատրաստակամությունը շարունակելու սերտ համագործակցությունը հայկական կողմի հետ նոր տիպի կորոնովիրուսի դեմ պայքարի հետ կապված տարաբնույթ խնդիրների լուծման ուղղությամբ՝ ընդգծելով համավարակի դեմ հաղթանակ տանելու հարցում միջազգային մակարդակում միասնականության և համերաշխության դրսևորումը։

Замминистра иностранных дел обсудил с послом Китая в Армении вопросы сотрудничества по борьбе против коронавируса нового типа
23/03/2020 15:18
Заместитель министра иностранных дел Армении Авет Адонц 23 марта провёл видео-звонок (по приложению WeChat) с послом КНР в Армении Тянь Эрлунем, во время которого стороны обсудили ситуацию с коронавирусом нового типа в Армении и Китае, обменялись информацией о шагах, предпринимаемых правительствами двух стран в этом направлении.
Обе стороны выразили удовлетворение в связи с установившимся между Арменией и Китаем тесным сотрудничеством в направлении борьбы с коронавирусом нового типа. Заместитель министра Адонц поблагодарил посла Тянь Эрлуна за предоставленные безвозмездно при помощи посольства КНР в Армении 1008 тестов коронавируса нового типа, которые на днях были доставлены в Армению.
Стороны обменялись мнениями по поводу продления нынешнего срока временного прекращения действия соглашения об отмене визового режима между Арменией и КНР (31 марта с.г.) и договорились поддерживать тесные связи по этому вопросу, координируя предпринимаемые обеими сторонами шаги.
Заместитель министра иностранных дел Армении высоко оценил тот факт, что китайская сторона постоянно делится своим лучшим опытом по мерам борьбы и профилактики коронавируса нового типа. Он отметил важность создания Китаем онлайн-информационной платформы по знаниям о борьбе с пандемией (Knowledge Center for China’s Experiences in Response to COVID-19), а также создания Первой медицинской университетской клиникой провинции Чжэцзян КНР пособия по профилактике и лечению коронавируса нового типа, информация о котором на днях была передана Министерству здравоохранения Армении.
Стороны также обсудили вопросы, связанные с поставками специальной медицинской одежды, масок и устройств искусственной вентиляции легких. Замминистра иностранных дел Армении попросил китайскую сторону продолжить содействие в этом направлении. Посол Тянь отметил, что Китай готов оказать дополнительную поддержку Армении на безвозмездной основе путем предоставления специальной медицинской одежды и устройств искусственной вентиляции легких стоимостью в 110.000 долларов США.
Посол Тянь отметил готовность китайской стороны продолжить тесное сотрудничество с армянской стороной в решении различных проблем, связанных с борьбой против коронавируса нового типа, подчеркнув важность проявления единства и солидарности на международном уровне в вопросе победы над пандемией.