Եթե մենք լուրջ չենք վերաբերվում, ոչ ոք այս երկրում լուրջ չի վերաբերվելու․ Մարուքյանն առաջարկում է միչև խստացված ռեժիմի ավարտը ԱԺ նիստեր չգումարել
24/03/2020 10:30
ԱԺ ԼՀ խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն առաջարկում է միչև խստացված ռեժիմի ավարտը ԱԺ նիստեր չգումարել։
«Ես կարծում եմ, որ մենք, ԱԺ նիստը գումարելով հիմա, 130 հոգով հավաքվելով և մեր աշխատակիցներին աշխատանքի հրավիրելով, վատ օրինակ ենք ծառայում, մանավանդ վարչապետի երեկվա հայտարարությունից հետո։ Առաջարկում եմ խմբակցություններով քննարկել, և ԱԺ-ում մնանք միայն խորհրդի անդամներով, ովքեր անընդհատ կապի մեջ կլինեն։ Հիմա քվորում չապահովենք, չհաստատենք օրակարգը և այդ ճանապարհով նիստերը չիրականացնենք, առավել ևս, որ հրատապ նախագիծ չունենք, որը կապված է ատակարգ դրության հետ», - ասաց Մարուքյանը քառօրյայի մեկնարկին։
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը նշեց, որ չի կարծում, թե դրա անհրաժեշտությունը կա։
«Ես կարծում եմ՝ այնուամենայնիվ կյանքը շարունակվում է, և օրինակ ծառայելու համար մենք պետք է ոչ թե նստենք տանը, այլ շարունակենք մեր աշխատանքները», - ասաց Միրզոյանը՝ նշելով, որ հստակ չէ, թե որքան կտևի արտակարգ դրությունը, հետևաբար այդ ռեժիմով չեն կարող մի տարի մնալ։
Մարուքյանն ընդգծեց, որ թեև արտակարգ դրություն է հայտարարված, բայց փողոցներում բազմաթիվ մարդիկ կան, դրա համար էլ վարակակիրների թիվը ավելանում է։
«Ավելանում է, որովհետև մենք էս ձևով ենք վերաբերվում ամեն ինչին։ Մի երկրի օրինակ եմ ուզում պատմել․ թիվ 31-րդ վարակակիրը գնում է ծնունդի, որից հետո երկրի բնակչության վարակակիրների 60 տոկոսի վարակողն է դառնում։ Մենք պատգամավորներ ունենք Ֆրանսիայից ու այլ երկրներից եկել են, 14 օր չեն էլ ինքնամեկուսացվել, հազար ու մի բան կա, եթե մենք լուրջ չենք վերաբերվում, ոչ ոք այս երկրում լուրջ չի վերաբերվելու։ Ասում են՝ «ա, սուտ բան ա այս ախպեր, լուրջ բան չկա» ու օրեցօր 30-40 դեպք ավելանում է», - ասաց Մարուքյանը՝ կոչ անելով 20 րոպե ընդմիջում վերցնել և խմբակցություններով քննարկել հարցը։

Если мы несерьезно относимся к этому, то никто в этой стране не будет относиться серьезно – Эдмон Марукян призвал отменить заседания парламента до окончания ужесточенного режима
24/03/2020 12:58
Руководитель фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян предлагает не проводить заседания Национального Собрания до окончания ужесточенного режима.
«Я считаю, что проводя заседания парламента, собирая здесь 130 человек и вызывая на работу наших сотрудников, мы служим плохим примером, особенно после вчерашнего заявления премьер-министра. Предлагаю обсудить во фракциях, чтобы в парламенте оставались только члены Совета, которые постоянно будут находиться на связи. Сейчас не нужно обеспечивать кворум, не нужно утверждать повестку и проводить заседание, тем более, что у нас нет срочных проектов, связанных с чрезвычайным положением», - сказал Эдмон Марукян.
Спикер парламента Арарат Мирзоян отметил, что не считает, что в этом есть необходимость.
«Я считаю, что, жизнь, тем не менее, продолжается и мы должны продолжать нашу работу, чтобы служить примером», - сказал Арарат Мирзоян, отметив, что пока неясно, сколько продлится режим чрезвычайного положения, следовательно, они не могут сидеть дома весь год из-за этого режима.
Эдмон Марукян подчеркнул, что, несмотря на то, что объявлено чрезвычайное положение, на улицах много людей, поэтому увеличивается количество инфицированных.
«Увеличивается, потому что мы так относимся ко всему. Хочу рассказать пример одной страны: носитель вируса номер 31 идет на празднование дня рождения, после чего заражает 60% населения всей страны. У нас есть депутаты, которые приехали из Франции и других стран, они даже не изолировались в течение 14 дней, если мы относимся к этому несерьезно, то никто в этой стране не будет относиться серьезно. Говорят, "ничего серьезного нет, все это вранье", а количество больных с каждым днем увеличивается на 30-40 случаев», - заявил Эдмон Марукян, призвав объявить перерыв на 20 минут и обсудить этот вопрос во фракциях.