Արհեստական շնչառության 42 սարք ունենք առանձնացված, որոնցից հիմա միայն մեկն է օգտագործվում. Նախարար
Պացիենտների թվի աճին զուգընթաց մոտեցումները փոխվում են, ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե հիվանդնոցներում կա՞ն համապատասխան քանակի մահճակալներ և թթվածնային սարքեր՝ կորոնավիրուսով վարակված հիվանդներին սպասարկելու համար։
«Երևանում այս պահին 4 մասնագիտացված բժշկական կենտրոններում են աշխատանքներ ծավալվում. Նորքի ինֆեկցիոն հիվանդանոցը, Օրթոպեդիայի ինստիտուտը, ոստիկանության հոսպիտալը և Սբ. Աստվածամայր կենտրոնի ծննդատան մասնաճյուղը, որոնց գումարային մահճակալային ֆոնդը կազմում է մոտ 650 մահճակալ», - ասաց Թորոսյանը։
Նա նշեց նաև, որ հնարավոր է մարզային բժշկական կենտրոններն էլ առանձնացվեն այդպիսի աշխատանքներ ծավալելու համար։
«Վանաձորի և Գյումրիի ինֆեկցիոն հիվանդանոցների համապատասխան բաժանմունքներն այս պահին ներառված են և այնտեղ այս պահին պացիենտներ կան, որոնք սիմպտոմներ չունեն կամ թեթև սիմպտոմներ ունեն»։
Անդրադառնալով արհեստական շնչառական սարքավորումներին՝ առողջապահության նախարարն ասաց, որ այս պահին առանձնացված 42 սարք կա, որոնցից օգտագործվում է միայն մեկը։
«7 սարքի գնման գործընթաց ենք սկսել, ինչպես նաև աշխարհի բոլոր տեղերից ձեռքբերումներ ենք փորձում իրականացնել։ Բայց աշխարհում կա դրանց դեֆիցիտ», - ասաց նախարարը։

В настоящее время есть 42 аппарата ИВЛ, из них используется только один – Арсен Торосян
Параллельно с ростом пациентов меняются подходы, заявил сегодня в ходе правительственного часа в парламенте министр здравоохранения Армении Арсен Торосян, отвечая на вопрос, есть ли в больницах соответствующее количество коек и кислородных аппаратов для обслуживания инфицированных коронавирусом больных.
«В Ереване в данный момент проводятся работы в четырех специализированных клиниках – инфекционной больнице "Норк", в Научном центре травматологии и ортопедии, полицейском госпитале и родильном филиале медицинского центра "Сурб Аствацамайр", общий фонд коек составляет порядка 650 коек», - сказал министр.
Он также отметил, что для проведения таких работ, возможно, будут отделены также областные медицинские центры.
«Соответствующие отделения инфекционных больниц Ванадзора и Гюмри в данный момент уже вовлечены в работу и там сейчас есть пациенты, у которых нет симптомов или есть легкие симптомы», - сказал министр.
Касаясь аппаратов искусственной вентиляции лёгких (аппараты ИВЛ), министр здравоохранения отметил, что в настоящее время отделены 42 аппарата ИВЛ, из них используется только один.
«Мы начали процесс проверки 7 аппаратов ИВЛ, а также пытаемся закупить аппараты во всех странах мира. Однако сейчас в мире дефицит», - отметил министр.
Арсен Торосян также отметил, что если количество имеющихся аппаратов ИВЛ не изменится, то их не хватит для всех пациентов.