Լայվ են մտնում, պատմում են՝ ոնց կարելի ա տնից դուրս չգալ, հասկացանք, բա ո՞նց ապրեն․ կառավարությունը ոչինչ չի ասում․ Մարուքյան
25/03/2020 12:20
ԼՀ խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը պնդում է, որ արտակարգ դրության պայմաններում մեկ շաբաթ մարդկանց տեղաշարժի խստացումները բազմաթիվ հարցեր են առաջացրել, որոնց պատասխանները իշխանությունները չեն տվել։
Մասնավորապես, Մարուքյանը պնդում է, որ չկա հստակ տեղեկություն, թե ինչպես են այս ժամանակահատվածում ապրելու օրավարձով վարձատրվող անձինք։
«Աշխարհի որևէ երկրում չկա այնպիսի վիճակ, որ մարդկանց ասեն՝ նստեք տանը, և նրանց հացի խնդիրը չլուծեն։ Դրան գումարած՝ կոմունալների վարձերը ուզում են, ցանցերից ասել են՝ չեն անջատի, գազից և ջրից դեռ տեղեկություն չկա, բայց պիտի համալիր լուծումներ տրվեն», - լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Մարուքյանը։
Նա ընդգծեց, որ այս պահին Կենտրոնական բանկում հարկատուներն իրենց վճարած հարկերով ունեն 377 մլրդ դրամ, որը ժողովրդի փողն է և թիրախային խմբերին պիտի ուղղվի։
«Հիմա գոնե այն թիրախային խմբին, որոնք օրավարձով էին ապրում և հիմա ապրելու միջոց չունի, պետք ա աջակցի, թե ոչ, որևէ խոսք չկա դրա մասին։ Պատգամավորները, պաշտոնյաները լայվ են մտնում, պատմում են՝ ոնց կարելի ա տնից դուրս չգալ, հասկացանք, բա ո՞նց ապրեն։ Տատիկ, պապիկներին ասվել է 10-12-ը գնան խանութներ, որ մենք չգնանք նրանց չվարակենք, բայց ինչ-որ մեկը հարցրել է՝ տատիկ, պապիկները փո՞ղ ունեն, որ գնան», - նշեց նա։

Эдмон Марукян: Рассказывают в прямом эфире, как не выходить из дома и чем заниматься, поняли, а на что жить?
25/03/2020 13:47
Руководитель фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян утверждает, что ужесточение свободного передвижения людей на одну неделю в условиях режима чрезвычайного положения вызывает многочисленные вопросы, ответы на которые правительство не дает.
В частности, Эдмон Марукян утверждает, что нет четкой информации, как в этот период будут жить люди, которые получают ежедневную оплату.
«В какой-либо стране мира нет такой ситуации, чтобы людям говорили: сидите дома, но при этом не решали проблему их заработка на хлеб. Плюс к этому, у них требуют платежи за коммунальные услуги. В электрических сетях сказали, что не будут отключать электроэнергию, однако пока нет информации о газе и воде. Необходимы комплексные решения», - заявил в беседе с журналистами Эдмон Марукян.
Он подчеркнул, что в Центральном банке на данный момент есть  377 млрд. драмов, которые заплачены налогоплательщиками, это – деньги народа и должны быть направлены уязвимым группам.
«Сейчас хотя бы нужно поддержать те уязвимые группы, которые живут за счет ежедневной оплаты труда и сейчас не имеют средств к существованию. Даже речи не может быть о том, должно государство оказать поддержку или нет. Депутаты, должностные лица рассказывают в прямом эфире, как не выходить из дома и чем заниматься. Поняли, а на что и как жить?  Бабушкам и дедушкам сказано, чтобы ходили в продуктовые магазины с 10 до 12 часов, чтобы мы не заражали их, но разве кто-то спросил, есть ли у этих бабушек и дедушек деньги, чтобы ходить в магазин», - отметил депутат.
Напомним, в Армении со вчерашнего дня ужесточен режим чрезвычайного положения,  свободное передвижение граждан ограничено на неделю.