COVID-19- ի պատճառով ԱՄՆ-ում մոտ երկու հազար կալանավոր է ազատ արձակվել բանտերից (РИА Новости)
Լոս Անջելեսի շրջանի իշխանությունները կորոնավիրուսով ստեղծված իրավիճակի պատճառով բանտերից ազատել են մոտ 1.7 հազար մարդու, Նյու Յորքի իշխանությունները պատրաստվում են ազատ արձակել 300 կալանավորի:
«Մենք ազատել ենք մոտ 1700 կալանավորի և բանտերում մարդկանց թիվը կրճատել ենք մոտ 10%-ով», - ասել է Լոս Անջելեսի շրջանի շերիֆ Ալեքս Վիլանուևան:
Միևնույն ժամանակ, նա հավաստիացրել է, որ իշխանությունները «ոչ մի պարագայում» չեն ազատի լուրջ հանցագործություններ կատարած և անվտանգության ռիսկ ներկայացնող մարդկանց: Նրա խոսքով՝ այն բանտարկյալների համար, որոնք տուն չունեն, իշխանությունները հատուկ ապաստարաններ են բացել:
Նյու Յորքի քաղաքապետ Բիլ դե Բլազիոն ասել է, որ «այժմ 70 տարեկանից բարձր կամ առողջական խնդիրներ ունեցող մարդիկ չպետք է բանտում լինեն»:

В США около двух тысяч заключенных отпустили из тюрем из-за COVID-19 (РИА Новости)
Власти округа Лос-Анджелес из-за ситуации с коронавирусом освободили из тюрем около 1,7 тысячи человек, власти Нью-Йорка готовятся отпустить 300 заключенных.
"Мы отпустили около 1700 заключенных и сократили количество человек в тюрьмах примерно на 10%", - сказал шериф округа Лос-Анджелес Алекс Виллануева на пресс-конференции, трансляция которой велась на странице департамента шерифа в Facebook. При этом он заверил, что власти "ни при каких условиях" не будут отпускать из заключения людей, совершивших серьезные преступления и представляющих угрозу безопасности. По его словам, для тех заключенных, у которых нет дома, власти открыли специальные приюты.
Мэр Нью-Йорка Билл де Блазио заявил, что "никто старше 70 лет или с проблемами со здоровьем не должен находиться сейчас в тюрьмах".