Թուրքիայում 20 մարդու մեղադրել են սաուդցի լրագրող Ջամալ Հաշուքջիի սպանության համար (Интерфакс)
Թուրքիան 20 մարդու մեղադրել է սաուդցի լրագրող Ջամալ Հաշուքջիի սպանության համար, հայտնում են թուրքական լրատվամիջոցները՝ հղում անելով Ստամբուլի դատախազությանը:
Ըստ դատախազության՝ սպանությանը մասնակցելու համար մեղադրվողների թվում են Սաուդյան Արաբիայի թագաժառանգ Սաուդ ալ-Կախթանիի նախկին խորհրդականն ու Սաուդյան հետախուզության ղեկավարի նախկին տեղակալ Ահմադ ալ-Ասիրին, որոնք, ինչպես նշվում է մեղադրական եզրակացության մեջ, «հրահրել են դիտավորյալ սպանություն՝ հրեշավոր կանխամտածվածությամբ»:
Մնացած 18-ը մեղադրվում են սպանությունն իրականացնելու համար:
Դատախազության հայտարարության մեջ ասվում է, որ մեղադրանքները հիմնված են կասկածյալների բջջային հեռախոսների վերլուծության, նրանց Թուրքիա մուտքի և երկրից դուրս գալու վերաբերյալ տեղեկատվության, հյուպատոսարանում նրանց գտնվելու մասին տեղեկատվության, վկաների ցուցմունքների վրա, նաև՝ Հաշուքջիի բջջային հեռախոսից, նոութբուքից և iPad-ից ստացված տեղեկատվության վրա:
Լրագրող Հաշուքջին, որն աշխատում էր «The Washington Post»-ի համար, սպանվել է 2018 թվականի հոկտեմբերի 2-ին՝ Ստամբուլում՝ Սաուդյան Արաբիայի հյուպատոսության շենքում: Լրագրողի մարմինն այդպես էլ չի գտնվել:

Турция обвинила 20 человек в убийстве саудовского журналиста Хашкаджи (Интерфакс)
Турция выдвинула обвинения в отношении 20 подозреваемых в убийстве саудовского журналиста Джамаля Хашкаджи, сообщили в среду турецкие СМИ со ссылкой на прокуратуру Стамбула.
По данным прокуратуры, среди обвиняемых в причастности к убийству - бывший советник наследного принца Саудовской Аравии Сауд аль-Кахтани и бывший замглавы саудовской разведки Ахмад аль-Асири, которые, как отмечается в обвинительном акте, "спровоцировали преднамеренное убийство с чудовищным умыслом".
Остальные 18 лиц обвиняются в осуществлении убийства.
В заявлении прокуратуры говорится, что обвинения основаны на анализе записей на мобильных телефонах подозреваемых, информации об их въезде в Турцию и выезде из страны, об их присутствии в консульстве, а также на показаниях свидетелей и информации с мобильного телефона, ноутбука и iPad Хашкаджи.
Хашкаджи, работавший для американского издания The Washington Post, был убит в здании консульства Саудовской Аравии в Стамбуле 2 октября 2018 года. Тело журналиста так и не было найдено.