Հայաստանի և Իրանի ԱԳՆ ղեկավարները քննարկել են կորոնավիրուսի դեմ պայքարում կատարվող քայլերը
Մարտի 25-ին հայկական կողմի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հեռախոսազրույցն Իրանի արտաքին գործերի նախարար Ջավադ Զարիֆի հետ:
Նախարար Մնացականյանը շնորհավորեց իր իրանցի գործընկերոջը Նոուռուզի առթիվ՝ փոխանցելով հայ ժողովրդի համերաշխությունը և զորակցությունը բարեկամ Իրանի ժողովրդին նոր տիպի կորոնավիրուսի դեմ մղվող պայքարում:
Ներկայացնելով նոր տիպի կորոնավիրուսի հետագա տարածման կանխարգելման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության կողմից գործադրվող ջանքերը` նախարար Մնացականյանը կարևորեց համավարակի դեմ պայքարում միջազգային համագործակցությունը, հատկապես հարևան պետությունների միջև գործողությունների համակարգումը: Այդ համատեքստում երկուստեք գոհունակությամբ ընդգծվեց կորոնավիրուսի դեմ պայքարում Հայաստանի և Իրանի տարբեր գերատեսչությունների միջև առկա սերտ փոխգործակցությունը և համավարակի դեմ պայքարում փորձի շարունակական փոխանակումը:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Հայաստանի ԱԳ նախարարը կարևորեց հակամարտությունների գոտիներում հրադադարների պահպանման և պատժամիջոցների ռեժիմների վերանայման վերաբերյալ ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի կոչերը՝ ընդգծելով, որ համավարակի դեմ պայքարը պետք է դառնա հնարավորություն ժողովուրդների հաշտեցման և գլոբալ համերաշխության համար:
Հայաստանի և Իրանի ԱԳ նախարարներն ընդգծեցին երկկողմ պատրաստակամությունը քայլեր ձեռնարկելու երկկողմ օրակարգի դինամիկայի պահպանման, առկա պայմաններում առևտրաշրջանառության խթանման, ինչպես նաև երկու երկրների քաղաքացիների՝ հայրենիք վերադարձի ապահովմամբ պայմանավորված հարցերի հասցեագրման ուղղությամբ:

Главы МИД Армении и Ирана обсудили вопросы взаимодействия в борьбе с коронавирусом
Сегодня по инициативе армянской стороны состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна с министром иностранных дел Ирана Джавадом Зарифом, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Зограб Мнацаканян поздравил своего иранского коллегу с Новрузом, передав ему слова солидарности и поддержки армянского народа дружественному народу Ирана в борьбе против коронавируса нового типа.
Представив усилия правительства Армении в направлении предотвращения дальнейшего распространения коронавируса нового типа, Зограб Мнацаканян подчеркнул важность международного сотрудничества в борьбе с эпидемией, особенно координации действий между соседними государствами. В данном контексте стороны с удовлетворением подчеркнули тесное взаимодействие между различными ведомствами Армении и Ирана в борьбе с коронавирусом и продолжительный обмен опытом в борьбе с эпидемией.
Во время телефонной беседы глава МИД Армении отметил важность призывов генсека ООН относительно соблюдения режима прекращения огня и пересмотра санкций в зонах конфликтов, подчеркнув, что борьба с эпидемией должна стать возможностью для примирения народов и глобальной солидарности.
Главы МИД Армении и Ирана подчеркнули обоюдную готовность предпринять шаги по сохранению динамики двусторонней повестки, стимулированию товарооборота в сложившихся условиях, а также адресации вопросов, обусловленных обеспечением возвращения граждан двух стран на свою родину.