Փորձագետը կանխատեսել է, թե երբ Եվրոպայում կորոնավիրուսը կհասնի տարածվածության գագաթնակետին (РИА Новости)
26/03/2020 17:48
Կորոնավիրուսի գագաթնակետը Ֆրանսիայում, Իտալիայում և Իսպանիայում տեղի է ունենալու մինչև մարտի 30-31-ը: Այս մասին հայտարարել է փորձագետ, վիրուսաբան, Բեզանսոնի ուսումնասիրությունների և հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Ֆիլիպ Հումբերտը:
«Ես ունեմ ժամանակացույց, որը ստացել եմ այսօր առավոտյան: Ըստ այդ տվյալների՝ շատ երկրներում վիրուսը գագաթնակետին կհասնի մարտի 30-31-ին: Ֆրանսիան դեռ չի հասել իր գագաթնակետին, որը կլինի մի փոքր ավելի ուշ՝ մարտի 31-ին: Սակայն եվրոպական երկրների մեծամասնության համար վարակի գագաթնակետը կլինի երեք-չորս օր հետո», - ասել է նա՝ Ժնևում ՄԱԿ-ին կից օտարերկրյա թղթակիցների ասոցիացիայի ճեպազրույցի ժամանակ:
Միևնույն ժամանակ, փորձագետը նշել է, որ իրավիճակը դեռևս վատթարանալու, իսկ մահացությունն աճելու է: Ըստ նրա՝ աշխարհի բնակչության մոտ 50% -ը կարող է որոշ չափով բախվել նոր կորոնավիրուսի հետ:

Эксперт назвал сроки достижения пика коронавируса в Европе (РИА Новости)
Пик распространения коронавируса во Франции, Италии и Испании наступит к 30-31 марта, заявил эксперт-вирусолог, директор центра изучения и исследований Безансона Филипп Гумберт.
"У меня есть график, который я получил сегодня утром. Согласно этим данным в большинстве стран пик распространения вируса достигнет 30 -31 марта. Франция пока не достигла своего пика, который придется чуть позднее, около 31 марта. Но для большинства европейских стран пик заболеваемости придется через три-четыре дня", - сказал он в четверг на брифинге Ассоциации иностранных корреспондентов при ООН в Женеве.
При этом эксперт отметил, что пока ситуация будет ухудшаться и смертность расти. По его словам, порядка 50% населения Земли может столкнуться в той или иной мере с новым коронавирусом. Из этого числа по его прогнозам от 3 до 5% зараженных умрут.