Ռուսաստանում կորոնավիրուսի վարակի բուժման դեղամիջոց են ստեղծել (РИА Новости)
Ռուսաստանի Դաշնային բժշկակենսաբանական գործակալությունը ներկայացրել է կորոնավիրուսային վարակի բուժման դեղամիջոց՝ ստեղծված հակամալարիայի  «Մեֆլոինին» դեղամիջոցի հիման վրա, հայտնում է գործակալության մամուլի ծառայությունը։
Հաղորդվում է, որ «Ֆարմպաշտպանություն» գիտաարտադրական կենտրոնը բուժման սխեմա է մշակել՝  հաշվի առնելով չինական և ֆրանսիական փորձը:
«Բարձր սելեկտիվությամբ դեղամիջոցն արգելափակում է կորոնավիրուսի ցիտոպաթիկ ազդեցությունը բջիջների մեջ և խոչընդոտում է դրա վերարտադրությանը, իսկ «Մեֆլոինի» ազդեցությունը խոչընդոտում է վիրուսի հետևանքով առաջացած բորբոքմա ակտիվացմանը»,- նշել է Դաշնային բժշկակենսաբանական գործակալության ղեկավար Վերոնիկա Սկվորցովան:
Նա ընդգծել է, որ դա կապահովի COVID-19-ով տարբեր աստիճանի ծանրության հիվանդ պացիենտների արդյունավետ բուժումը։
«Մեֆլոինի» հիման վրա մշակվում է նաև կորոնավիրուսի կանխարգելման արդյունավետ և անվտանգ սխեմա, մանրամասնել են գործակալության մամուլի ծառայությունից:

В России создали препарат для лечения коронавирусной инфекции (РИА Новости)
Федеральное медико-биологическое агентство представило препарат для лечения коронавирусной инфекции на основе противомалярийного препарата мефлохина. Об этом сообщает пресс-служба агентства.
В сообщении отмечается, что научно-производственный центр "Фармзащита" разработал схему лечения с учетом китайского и французского опыта.
"Препарат с высокой селективностью блокирует цитопатический эффект коронавируса в культуре клеток и препятствует его репликации, а иммуносупрессивное действие мефлохина препятствует активации воспалительного ответа, вызванного вирусом. Добавление макролидных антибиотиков и синтетических пенициллинов не только препятствует формированию вторичного бактериально-вирусного синдрома, но и позволяет повысить концентрацию противовирусного средства в плазме крови и легких", — сказала руководитель ФМБА Вероника  Скворцова.
Она подчеркнула, что это обеспечит эффективное лечение пациентов с COVID-19 различной степени тяжести.
Кроме того, на основе мефлохина ведется разработка эффективной и безопасной схемы профилактики коронавируса, уточнили в пресс-службе.