Արցախը մարտի 31-ին նոր նախագահ և խորհրդարան է ընտրելու. Ովքեր և ինչ ուժեր են առաջադրված
Մարտի 31-ին Արցախում տեղի կունենան համապետական ընտրություններ: Այդ օրը Արցախում միաժամանակ կընտրեն և՛ երկրի նոր նախագահ, և՛ նոր խորհրդարան: Արցախում համաժողովրդական ընտրությունների միջոցով նախագահի ընտրություն տեղի կունենա արդեն 6-րդ անգամ, իսկ խորհրդարանի՝ 7-րդ:
Նախընտրական քարոզարշավը մեկնարկել էր փետրվարի 26-ին և տևել է մինչև մարտի 29-ը:
Ազգային ժողովի ընտրություններին մասնակցում է 10 կուսակցություն և 2 կուսակցությունների դաշինք, որոնք կպայքարեն խորհրդարանի 33 մանդատի համար:
Մասնակցող կուսակցություններից 6-ը հիմնադրվել են վերջին 2 տարիների ընթացքում և ընտրություններին մասնակցում են առաջին անգամ: Նորաստեղծ կուսակցություններ կան նաև «Ազատ Հայրենիք-ՔՄԴ» ու «Նոր Արցախ» դաշինքների կազմերում:
Առաջին անգամ խորհրդարանի ընտրությունները կանցկացվեն միայն համամասնական ընտրակարգով:
Նախագահի պաշտոնի համար առաջադրվել է 14 թեկնածու, որոնցից Սերգեյ Ամիրյանը, Քրիստին Բալայանը, Էդուարդ Դադայանը, Բելլա Լալայանը, Մասիս Մայիլյանը և Մելսիկ Պողոսյանը ինքնաառաջադրվել են: Նշենք, որ առաջին անգամ նախագահի պաշտոնի համար առաջադրվել են նաև կին թեկնածուներ:
Կուսակցությունների կողմից առաջադրված թեկնածուներն են՝ Դավիթ Բաբայանը՝ առաջադրված Արցախի պահպանողական կուսակցության կողմից, Վահան Բադասյանը՝ առաջադրված «Միացյալ Հայաստան» կուսակցության կողմից, Վիտալի Բալասանյանը՝ առաջադրված «Արդարություն» կուսակցության կողմից, Դավիթ Իշխանյանը՝ առաջադրված ՀՅԴ կողմից, Ռուսլան Իսրայելյանը՝ առաջադրված «Անկախության սերունդ» կուսակցության կողմից, Հայկ Խանումյանը՝ առաջադրված «Ազգային վերածնունդ» կուսակցության կողմից, Աշոտ Ղուլյանը՝ առաջադրված Ժողովրդավարական կուսակցության կողմից և Արայիկ Հարությունյանը՝ առաջադրված «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» կուսակցությունների դաշինքի կողմից:
Խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցող «Միասնական հայրենիք» կուսակցությունը և «Նոր Արցախ» կուսակցությունների դաշինքը հայտնել են, որ նախագահական ընտրություններում սատարում են Մասիս Մայիլյանին:
Առաջադրված թեկնածուներից Մասիս Մայիլյանը և Վիտալի Բալասանյանը նախագահական ընտրություններին մասնակցում են երկրորդ անգամ: Առաջին անգամ Մասիս Մայիլյանը մասնակցել է 2007 թվականի ընտրություններին և ստացել ձայների 12.5 տոկոսը, իսկ Վիտալի Բալասանյանը՝ 2012 թվականին և ստացել ձայների 32.5 տոկոսը: Երկու դեպքում էլ թեկնածուները պարտվել են գործող նախագահ Բակո Սահակյանին:
Ըստ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի՝ Արցախում ընտրության իրավունք ունի 103 506 քաղաքացի:
Նախորդ տարիների արդյունքները ցույց են տալիս, որ Արցախում նախագահական ընտրություններին քաղաքացիների մասնակցությունը, ըստ միջին վիճակագրության, կազմում է 77.8 տոկոս:
Արցախում նախագահական ընտրություններ վերջին անգամ տեղի են ունեցել մոտ 8 տարի առաջ, ինչը պայմանավորված է 2017 թվականին կայացած սահմանադրական հանրաքվեով: Նոր սահմանադրության ընդունմամբ՝ մինչև 2020 թվականը սահմանվեց անցումային շրջան, և այդ ժամանակաշրջանի համար երկրի նախագահ ընտրվեց խորհրդարանի պատգամավորների փակ գաղտնի քվեարկությամբ:
Ինչ վերաբերում է այս օրերին աշխարհում և Հայաստանում կորոնավիրուսով պայմանավորված իրավիճակին և դրանով պայմանավորված հնարավոր ռիսկերին, ապա ըստ ԿԸՀ հայտարարության, Արցախում պետական մակարդակով իրականացվող կանխարգելիչ միջոցառումների շրջանակներում, համաճարակային կայուն վիճակը պահպանելու և համապետական նշանակության ընտրությունները պատշաճ մակարդակով անցկացնելու նկատառումներից ելնելով, ձեռնարկվել են մի շարք նախականխիչ-պաշտպանական միջոցներ, համաձայն որոնց, տեղամասային կենտրոններում գտնվողները ապահովված կլինեն մեկանգամյա օգտագործման դիմակներով, ձեռնոցներով և ախտահանիչ նյութերով: Քվեարկելիս գրառում կատարելու համար յուրաքանչյուր ընտրողի կտրամադրվի անհատական գրիչ: Քվեարկության օրը Արցախի Հանրապետության բոլոր պետական բուժհիմնարկները շուրջօրյա հերթապահություն կիրականացնեն:
Նշենք, որ ընտրությունները լուսաբանելու նպատակով Արցախից, Հայաստանից և միջազգային ԶԼՄ-ներից հավատարմագրվել են 37 լրատվամիջոց՝ 197 ներկայացուցչով:
Ինչ վերաբերում է դիտորդական հայտ ներկայացրած կազմակերպություններին, ապա դրանք 15-ն են՝ 904 դիտորդով, ինչը ԿԸՀ բնութագրմամբ նախորդ ընտրությունների համեմատ ռեկորդային է:

В Арцахе 31 марта выберут нового президента и новый парламент. Кто и какие политические силы баллотируются
30/03/2020 12:57
В Арцахе 31 марта состояться общегосударственные выборы. В этот день в Арцахе одновременно выберут и нового президента, и новый парламент страны. Выборы президента путем общенародного голосования проходят в Республике Арцах уже в шестой, а парламента – в седьмой раз.
Предвыборная кампания стартовала 26 февраля и завершилась 29 марта.
В выборах Национального Собрания участвуют 10 партий и 2 блока партий, которые ведут борьбу за 33 мандата в парламенте.
Шесть из участвующих в выборах партий основаны в течение последних 2 лет и впервые участвуют в выборах. Новые партии есть также в составе блоков «Свободная Родина – ЕГБ»  и «Новый Арцах».
Выборы в Национальное Собрание Арцаха впервые проходят только по пропорциональной избирательной системе.
На пост президента Республики Арцах баллотируются 14 кандидатов, из них Сергей Амирян, Кристин Балаян, Эдуард Дадаян, Белла Лалаян, Масис Маилян и Мелсик Петросян – самовыдвиженцы. Отметим, что впервые на пост президента претендуют кандидаты-женщины.
На выборах президента выдвинули своих кандидатов также политические силы: Давид Бабаян – от Консервативной партии Арцаха, Ваан Бадасян от партии «Единая Армения», Виталий Баласанян – от партии «Справедливость»,  Давид Ишханян – от АРФ «Дашнакцутюн», Руслан Исраелян – от партии «Поколение независимости», Айк Ханумян – от партии «Национальное возрождение», Ашот Гулян – от Демократической партии Арцаха и Араик Арутюнян – от блока партий «Свободная Родина – Единый  гражданский блок».
Участвующие в парламентских выборах партия «Единая Родина» и блок партий «Новый Арцах» заявили, что поддерживают на президентских выборах Масиса Маиляна.
Из претендентов на пост президента Масис Маилян и Виталий Баласанян уже во второй раз участвуют в выборах президента. Масис Маилян впервые участвовал в президентских выборах в 2007 году и набрал 12.5% голосов, Виталий Баласанян – в 2012 году и набрал  32.5% голосов. В обоих случаях кандидаты проиграли действующему президенту Республики Арцах Бако Саакяну.
Согласно данным Центральной избирательной комиссии, в Арцахе право на участие в голосовании имеют 103 506 граждан.
Результаты предыдущих выборов свидетельствуют о том, что участие граждан на президентских выборах в Арцахе, согласно средней статистике, составляет 77.8 процентов.
Президентские выборы в Республике Арцах в последний раз прошли около 8 лет назад, что обусловлено состоявшимся в 2017 году конституционным референдумом. Согласно принятой новой Конституции, до 2020 года был установлен переходный период и президент страны на этот период был избран депутатами парламента путем тайного голосования.
Что касается ситуации в связи с распространением в мире и Армении COVID-19 и возможных рисков, то согласно заявлению ЦИК, в рамках реализуемых в Арцахе профилактических мероприятий, сохранения стабильной эпидемиологической ситуации и проведения общегосударственных выборов на надлежащем уровне, предприняты ряд превентивных, конкретных мер, согласно которым, находящиеся в участковых центрах лица будут обеспечены одноразовыми защитными масками, перчатками и дезинфицирующими средствами. Во время голосования каждому избирателю будет предоставлена отдельная ручка. В день голосования все медицинские учреждения в Республике Арцах будут осуществлять круглосуточное дежурство.
Отметим, что для освещения выборов аккредитованы 197 журналистов, представляющих 37 средств массовой информации Арцаха и Армении, а также зарубежные СМИ.
Что касается организаций, подавших заявку на осуществление наблюдательской миссии, то их число составляет 15 – 904 наблюдателя,  что согласно ЦИК Арцаха, является рекордным по сравнению с предыдущими выборами.