Ղազախստանը վավերացրել է Հայաստանի հետ պաշտոնական փաստաթղթերի ճանաչման կարգի մասին համաձայնագիրը
Ղազախստանի նախագահ Կասիմ Ժոմարտ Տոկաևը ստորագրել է օրենք՝ նոտաների փոխանակման ձևում պաշտոնական փաստաթղթերի ճանաչման մասին համաձայնագրի վավերացման մասին, որով հաստատվում են Ղազախստանի և Հայաստանի իրավասու մարմինների կողմից կրկնակի հարկումից խուսափելու և եկամտահարկի ու գույքահարկի հարկումից խուսափելը կանխելու մասին կոնվենցիայի շրջանակում տրված ռեզիդենտությունը: Այս մասին հայտնում են Ղազախստանի նախագահի մամուլի ծառայությունից:
Համաձայնագիրը երկկողմ միջազգային պայմանագիր է և կնքվել է Ղազախստանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության լիազոր մարմինների կողմից տրված ռեզիդենտությունը հաստատող պաշտոնական փաստաթղթերի ճանաչման պարզեցված կարգ սահմանելու նպատակով:
Ինչպես ավելի վաղ նշել էր Ղազախստանի առաջին փոխվարչապետ և ֆինանսների նախարար Ալիխան Սմաիլովն, այս ընթացակարգը երկու պետությունների հարկատուներին հնարավորություն կտա հարկային գործակալին տրամադրել առանց ապոստիլիզացիայի բնակություն հաստատող փաստաթուղթ: Դա հնարավորություն կտա երկու պետությունների հարկ վճարողներին խուսափել կրկնակի հարկման ռիսկից:
Ղազախստանի ֆինանսների նախարարության տվյալներով՝ ներկայումս երկրում գրանցված է 42 իրավաբանական անձ՝ հայկական կապիտալի մասնակցությամբ:
2019թ.-ին Ղազախստանի և Հայաստանի միջև առևտրաշրջանառությունը կազմել է 16 միլիոն դոլար, ինչը 2 միլիոն դոլարով ավելին է, քան 2018թ.-ին:

Казахстан ратифицировал соглашение с Арменией о порядке признания официальных документов
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев подписал закон "О ратификации Соглашения в форме обмена о порядке признания официальных документов, подтверждающих резидентство, выданных уполномоченными органами Республики Казахстан и Республики Армения в рамках Конвенции между правительством Республики Казахстан и правительством Республики Армения об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от налогообложения в отношении налогов на доходы и на имущество и протокола к ней от 6 ноября 2006 года". Об этом сообщила пресс-служба президента Казахстана в понедельник.
Соглашение заключено с целью установления упрощенного порядка признания официальных документов, подтверждающих резидентство, выданных уполномоченными органами Казахстана и Армении.
Как ранее отметил первый заместитель премьер-министра, министр финансов Казахстана Алихан Смаилов, данный порядок позволит налогоплательщикам двух государств предоставлять налоговому агенту документ, подтверждающий резидентство без апостилирования. Это позволит налогоплательщикам двух государств избежать риска двойного налогообложения.
Как сообщили в министерстве финансов Казахстана, в настоящее время на территории страны зарегистрированы 42 юридических лица с участием армянского капитала.
В 2019 году товарооборот между Казахстаном и Арменией составил $16 млн, что на $2 млн больше, чем в 2018 году.