ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը մտահոգված է մարտի 30-ին հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած միջադեպով
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը մտահոգություն է հայտնել հայ-ադրբեջանական սահմանին մարտի 30-ին զենքի գործադրմամբ տեղի ունեցած միջադեպի կապակցությամբ, որի հետևանքով տուժել են զինծառայողներ և վիրավորում է ստացել քաղաքացիական անձ:
«Ստանիսլավ Զասը նշել է, որ տվյալ փաստերը չեն նպաստում երկու հարևան պետությունների սահմանին իրավիճակի կարգավորմանը և վկայում են Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարության մակարդակով ձեռք բերված հրադադարի ռեժիմի պահպանման վերաբերյալ պայմանավորվածության խախտման մասին», - ասված է ՀԱՊԿ քարտուղարության հաղորդագրության մեջ, փոխանցում է «Интерфакс»-ը:
«ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ Հավաքական անվտանգության խորհուրդը, ՀԱՊԿ-ի Արտաքին գործերի նախարարների խորհուրդն իրենց հայտարարություններում բազմիցս ուշադրություն են հրավիրել և կողմերին հորդորել են լուծել հակամարտությունը բացառապես խաղաղ ճանապարհով և զերծ մնալ սադրիչ գործողություններից՝ ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության գոտում լարվածության աճը կանխելու համար», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Զասի խոսքով՝ «կողմերի զսպվածությունը և իրավիճակի կայունացումը հատկապես կարևոր են այն ժամանակ, երբ մեր բոլորի առջև կա նոր սպառնալիք՝ կորոնավիրուսի պանդեմիան, որը չի ճանաչում սահմաններ ու ազգություններ»:

CSTO Secretary General Stanislav Zas expressed his concern over the March 30 incident at the Armenian-Azerbaijani border as a result of which two Armenian servicemen and a civilian have been wounded.
According to the issued press release of the organization, Stanislav Zas noted that the facts do not contribute to the regulation of the situation on the border of the two neighbor states and testify the violation of ceasefire acquired on the level of leaders of Armenia and Azerbaijan.
“The CSTO Secretary General noted that the CSTO Council, the Council of CSTO Foreign Ministers in their statements have many times draw the attention and urged the parties to settle the conflict in exclusively peaceful way and avoid provocative actions to prevent the growth of tension in the CSTO responsibility zone,” Interfax cites the statement.
Zas said “the restriction of the parties and the stabilization of the situation are particularly important in the period of existence of the new threat – coronavirus pandemic which does not recognize either borders or nationalities.”